Einstein či Edison: sú velikánmi vďaka nápadom alebo úradom? (Aktuality.sk)

Richard Ďurana sa 13.6.2017 vyjadril pre Aktuality.sk k problematike patentov a ich vplyvu na spoločenský rozvoj

Einstein či Edison: sú velikánmi vďaka nápadom alebo úradom? (Aktuality.sk)

Einstein, Darwin a mnohí ďalší sa stali slávnymi často na poslednú chvíľu. Dnes sú patenty biznisom za miliardy.

Čo by sa stalo ľudstvu, keby sa nenarodili takí velikáni ako Albert Einstein, Thomas Edison, Graham Bell či Charles Darwin?

Niektorí odborníci tvrdia, že absolútne nič, a to napriek tomu, že ide o geniálnych ľudí, ktorí sa preslávili jedinečnými vynálezmi.

Každý z uvedených vynálezcov a vedcov mal vo svojom čase aj konkurentov, ktorí pracovali na rovnakej veci. Jediný rozdiel je v tom, že na rozdiel od nich boli rýchlejší a dali si patentovať svoje objavy.

Kto prv príde ...

"V spoločnosti je zaužívané, že za vynálezmi stoja predovšetkým veľkí géniovia. Nie je to pravda. Vynálezy sa dejú kontinuálne a paralelne," tvrdí šéf pravicového mimovládneho inštitútu INESS Richard Ďurana.

Napríklad Charles Darwin, ktorého všetci poznáme ako tvorcu evolučnej teórie, vraj spísal svoje poznatky až keď si prečítal prácu Alfreda Russela Wallaceho.

Graham Bell a Elischa Gray dokonca prišli v rovnaký deň na patentový úrad, aby si dali zaregistrovať svoj prístroj prenášajúci zvuk. Prvého z nich dnes všetci považujeme za otca telefónu a druhý skončil takmer na smetisku dejín.

"Patenty majú na spoločnosť najväčší ekonomický dopad z pohľadu duševného vlastníctva. Majú zásadný vplyv na produkciu, výskum aj vývoj. V podstate neexistuje žiadna empirická štúdia, ktorá by potvrdzovala, že patentová ochrana podporuje a zrýchľuje výskum a inovácie," myslí si Ďurana.

Ochrana nie je potrebná

Okrem iného sa opiera o nedávnu štúdiu štyroch ekonómov, ktorí sa bližšie pozreli na 2800 najväčších vynálezov za uplynulých 27 rokov podľa časopisu Research and Development. Iba 9 percent z nich malo patentovú ochranu.

K podobným záverom dospel aj magazín British Medical Journal v oblasti medicíny. Ďurana poukázal aj na neproduktívne vynakladanie peňazí, čím má na mysli patentové vojny.

Firmy sa dnes súdia navzájom. V roku 2011 prvýkrát presiahli náklady na súdne spory ohľadom patentov výdavky na výskum a vývoj. Čiže viac peňazí ide právnikom než vedcom a výskumníkom.

Miliardy eur na spory

V neposlednom rade je výsledkom ochrany duševného vlastníctva aj takzvané patentové trollovanie.

Niektoré spoločnosti sledujú patenty, ktoré sú nevyužívané tesne pred vypršaním platnosti. Potom ich skupujú a kontaktujú firmy s tým, že sa chcú mimosúdne vyrovnať pre porušenie patentového práva.

Podobnú šikanu zažila pred pár rokmi aj naša najväčšia softvérová firma. Spoločnosť Eset sa nakoniec s patentovými trollmi vyrovnala, avšak konkrétnejšie sa k celej problematike nechcela vyjadriť.

Ochrana malých

Na druhej strane je aj veľa zástancov ochrany duševného vlastníctva. Podnikateľ a startupista Ivan Štefunko z Neulogy Ventures nie je presvedčený o tom, že zrušenie patentov by vyriešilo problém.

Podľa neho takéto zákony chránia začínajúcich podnikateľov. Sám bol investorom v jednom slovenskom startupe, ktorý sa zaoberá osvetlením. "Pokiaľ by táto firma nezískala potrebné patenty, tak v priebehu pár týždňov by jej technológie okopírovali najväčší konkurenti v odvetví," priblížil Štefunko.

Podobne nazerajú na túto problematiku aj farmaceutické firmy, ktoré každoročne do výskumu investujú desiatky miliárd eur.

Odmena pre vynálezcu

Podľa výkonnej riaditeľky Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Kataríny Slezákovej je patent úplne najzákladnejším predpokladom pre inovačný rozvoj priemyslu.

"Objavy a vynálezy vyžadujú roky práce, investícií, intelektu aj finančných prostriedkov. Odmenou pre vynálezcu je exkluzivita pre komerčné využitie na trhu počas platnosti patentu," vysvetlila Slezáková.

Farma firmy okrem samotného objavu musia investovať obrovské prostriedky (1 – 2 mld. E) do predklinického a klinického výskumu.

Slezáková je presvedčená o tom, že ak by neexistovala ochrana duševného vlastníctva a patenty, neexistovala by motivácia investovať do výskumu a do inovácií. Vývoj a pokrok by sa tak zastavili.

Súčasnú legislatívu EU považujú farmaceutické spoločnosti za vyváženú a zásadný problém s trollingom nemajú. 

EÚ vyčkáva

Európska únia zatiaľ neplánuje zjemniť patentové práva. Naďalej bude presadzovať túto ochranu. Aj preto v uplynulých rokoch Brusel odklepol jednotné patenty pre celú EÚ. 

Zjednodušili a zlacnili celú patentovú legislatívu.

Martin Odkladal 

Aktuality.sk, 13.6.2017

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards