Otázniky nad patentmi (Život)

Týždenník Živoť publikoval 14.6.2017 článok Martina Odkladala o problematike patentov s vyjadreniami Richarda Ďuranu

Otázniky nad patentmi  (Život)

STAČILO MÁLO A VELIKÁNI BY SKONČILI ÚPLNE V ZABUDNUTÍ

Pre patentovú ochranu sa každoročne minú miliardy dolárov na súdne spory. Viacerí odborníci VOLAJÚ PO ICH ZRUŠENÍ.

Čo by sa stalo ľudstvu, keby sa nenarodili takí velikáni ako Albert Einstein, Thomas Edison, Graham Bell či Charles Darwin? Niektorí odborníci tvrdia, že absolútne nič, a to aj napriek tomu, že ide o geniálnych ľudí, ktorí sú známi vďaka svojim jedinečným vynálezom. Každý z uvedených vynálezcov a vedcov mal vo svojom čase aj konkurentov, ktorí pracovali na rovnakej veci. Jediný rozdiel je v tom, že na rozdiel od nich boli rýchlejší a dali si patentovať svoje objavy.

Kto prv príde...

,,V spoločnosti je zaužívané, že za vynálezmi stoja predovšetkým veľkí géniovia. Nie je to pravda. Vynálezy sa dejú kontinuálne a paralelne," povedal šéf inštitútu INESS Richard Ďurana. Napríklad Charles Darwin, ktorého všetci poznáme ako tvorcu evolučnej teórie, spísal svoje poznatky až po tom, ako si prečítal prácu Alfreda Russela Wallaca. Graham Bell a Elisha Gray dokonca prišli v rovnaký deň na patentový úrad, aby si dali zaregistrovať svoj prístroj na prenos zvuku. Prvého z nich dnes všetci považujeme za otca telefónu, druhý skončil takmer na smetisku dejín.

,,Patenty majú na spoločnosť najväčší ekonomický vplyv z pohľadu duševného vlastníctva. Majú zásadný účinok na produkciu, ako aj na výskum a vývoj. V podstate neexistuje žiadna empirická štúdia, ktorá by potvrdzovala, že patentová ochrana podporuje a zrýchľuje výskum a inovácie," priblížil Ďurana.

Ochrana nie je potrebná

Okrem iného sa opiera o nedávnu štúdiu štyroch ekonómov, ktorí sa bližšie pozreli na 2 800 najväčších vynálezov za posledných 27 rokov podľa časopisu Research and Development. Iba 9 percent z nich malo patentovú ochranu. K podobným záverom došiel aj magazín British Medical Journal v oblasti medicíny. Ďurana poukázal aj na neproduktívne vynakladanie peňazí, čím má na mysli patentové vojny. Firmy sa dnes súdia navzájom. V roku 2011 po prvý raz pre siahli náklady na súdne spory týkajúce sa patentov výdavky na výskum a vývoj. Čiže viac peňazí ide právnikom než vedcom a výskumníkom.

Miliardy eur na spory

Výsledkom ochrany duševného vlastníctva je aj tzv. patentové trollovanie. Niektoré spoločnosti sledujú patenty, ktoré sú nevyužívané tesne pred vypršaním platnosti. Potom ich skupujú a kontaktujú firmy s tým, že sa chcú mimosúdne vyrovnať pre porušenie patentového práva.

Podobnú šikanu zažila pred pár rokmi aj naša najväčšia softvérová firma. Spoločnosť Eset sa nakoniec s patentovými trollmi vyrovnala, avšak konkrétnejšie sa k celej problematike nechcela vyjadriť.

Ochrana malých

Na druhej strane je aj veľa zástancov ochrany duševného vlastníctva. Podnikateľ a startupis ta Ivan Štefunko z Neulogy Ventures nie je presvedčený o tom, že zrušenie patentov by vyriešilo problém. Podľa neho takéto zákony chránia začínajúcich podnikateľov. Sám bol investorom v jednom slovenskom startupe, ktorý sa zaoberá osvetlením. ,,Ak by táto firma nezískala potrebné patenty, v priebehu pár týždňov by jej technológie okopírovali najväčší konkurenti v odvetví," priblížil Štefunko. Podobne ako Štefunko nazerajú na túto problematiku aj farmaceutické firmy, ktoré každoročne do výskumu investujú desiatky miliárd eur.

Odmena pre vynálezcu

Podľa výkonnej riaditeľky Asociá cie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Kataríny Slezákovej patent je úplne najzákladnejším predpokladom pre inovačný rozvoj priemyslu. ,,Objavy a vynálezy vyžadujú roky práce, investície, intelekt aj finančné prostriedky. Odmenou pre vynálezcu je exkluzivita pre komerčné využitie na trhu počas platnosti patentu," vysvetlila Slezáková.

Farmaceutické firmy okrem samotného objavu musia investovať obrovské prostriedky (1 až 2 mld. eur) do predklinického a klinického výskumu. Slezáková je presvedčená, že ak by neexistovala ochrana duševného vlastníctva a patenty, neexistovala by motivácia investovať do výskumu a do inovácií. Vývoj a pokrok by sa tak zastavili. Súčasnú legislatívu EÚ farmaceutické spoločnosti považujú za vyváženú a zásadný problém s trollingom nemajú.

MARTIN ODKLADAL, AKTUALITY.SK

foto:

GRAHAM BELL prišiel na patentový úrad zaregistrovať svoj prístroj na prenos zvuku v rovnaký deň ako Elisha Gray.

EINSTEIN bol držiteľom Nobelovej ceny, vo fyzike spôsobil doslova revolúciu.

Je zaužívané, že za vynálezmi stoja predovšetkým veľkí géniovia. Dejú sa však kontinuálne.

THOMAS ALVA EDISON počas svojho života získal vyše 1 500 celosvetových patentov.
 

Martin Odkladal

Život, 14.6.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards