Rodákov chcú z cudziny lákať dotáciami (Sme)

Radovan Ďurana sa 26.6.2017 vyjadril pre denník Sme k plánu vlády na prilákanie Slovákov zo zahraničia ako riešenia nedostatku pracovných síl na trhu práce

Rodákov chcú z cudziny lákať dotáciami (Sme)

Rozpočet na lákanie našincov z cudziny ešte nie je, vládna agentúra možno uhradí nájom či sťahovanie

Domov by podľa odhadov chcela vláda prilákať desaťtisíce ľudí.

BRATISLAVA. Nedostatok ľudí, ktorých by mohli naše firmy zamestnať, chce vláda vyriešiť aj tým, že bude lákať Slovákov zo zahraničia späť domov. Zamerať sa chce najmä na ľudí, ktorí dnes pracujú a žijú v Británii a ktorých nejakým spôsobom môže ovplyvniť brexit.

Ponuka práce aj dotácie

Odhadujú, že presvedčiť na návrat sa podarí desaťtisíce Slovákov. Na pláne, ako ľudí prilákať, už začala pracovať agentúra SARIO, ktorá spolupracuje s ministerstvom práce, ministerstvom zahraničných vecí a firmami. "Plánujeme využiť viac kanálov komunikácie, ale s ohľadom na efektivitu a optimalizáciu nákladov, samozrejme, sociálne siete budú prioritné," povedala hovorkyňa SARIO Simona Čerešníková. Počas leta plánujú spustiť "testovací proces". Čo presne bude jeho obsahom, agentúra nespresnila. Povedala len, že práve po tomto testovaní pripraví aj rozpočet, koľko by celé lákanie Slovákov domov mohlo stáť. A po tomto testovacom procese agentúra aj spresní nastavenie navrhovaných opatrení. Agentúra v súčasnosti spolupracuje s firmami na Slovensku pri vytváraní zoznamu pracovných ponúk pre našincov v Británii. "Vidíme ich uplatnenie od práce pre zahraničných investorov až po manažérske a vysoko kvalifikované funkcie," hovorí Čerešníková s tým, že u Slovákov v zahraničí predpokladajú dobrú jazykovú vybavenosť a skúsenosti. SARIO sa chce tiež s ministerstvom práce dohodnúť na nejakej finančnej podpore. Napríklad by chceli Slovákom uhradiť náklady, ktoré budú mať, aby sa opäť doma etablovali. To znamená, napríklad náklady na presťahovanie, možno časť nájmu. Presné kritériá zatiaľ agentúra nepovedala. Okrem toho by mohol štát zaplatiť aj prípadnú rekvalifikáciu ľudí. Odborníci tvrdia, že nepokúsiť sa prilákať ľudí, najmä odborníkov späť domov by bola chyba. Na Slovensku je podľa šéfa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka veľa možností uplatnenia sa v IT sektore alebo v zdravotníctve. No spôsob, akým sa zatiaľ v tomto smere vláda uberá, skôr kritizujú. Tvrdia, že plošné opatrenia nie sú dobrým riešením a môže sa stať, že vláda minie peniaze veľmi neefektívnym spôsobom. "Štátni úradníci sa opäť zrejme snažia postaviť do pozície, že oni vedia viac ako občania a tretí sektor, ktorý je v tejto oblasti už teraz aktívny. Napríklad organizácia Leaf má svoj program a veľmi dobre vedia, že plošné riešenie pre 10 000 ľudí neexistuje," hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Vždy sledujú, čo sa deje doma

Ľudia podľa šéfa INEKO Petra Goliaša odchádzajú najmä preto, že sú nespokojní s platom a kvalitou verejných služieb. Sami si vedia zistiť, ako na tom ktorá krajina je. Aj preto mnohí odišli pracovať práve do Veľkej Británie. Ak chce naša vláda úniky za hranice zvrátiť, mala by podľa odborníkov zavádzať reformy, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie, prilákajú investorov či zlepšia kvalitu školstva a zdravotníctva a znížia korupciu vo verejnej sfére. "Kým sa tieto zmeny neudejú, nedá sa očakávať výraznejší návrat. Preto by bolo neefektívne míňať veľa peňazí na priame dotácie pre ľudí," hovorí Goliaš. Ďurana okrem toho poukazuje na to, že ľudia za hranicami sledujú, čo sa doma deje. Sami rýchlo zistia, či sa v krajine oplatí pracovať a ostať, alebo nie. "Byť emigrantom je veľmi náročné, prerušenie sociálnych väzieb bolestivé. Preto každý jedným očkom tak trochu sleduje, čo sa deje na Slovensku. Ľudí dotiahne nazad až lepší život, vyššie mzdy, primerané služby," hovorí Ďurana. Na druhej strane podpredseda predstavenstva McRoy Group Luboš Sirota upozorňuje, že pomoc od štátu môže pomôcť presvedčiť časť ľudí, aby sa napríklad neusadili v susednom Česku, ktoré býva pre mnohých navrátilcov konečnou destináciou, ale prišli by domov. Na jednom sa však odborníci zhodujú, plán prilákať späť desaťtisíce ľudí je priveľmi ambiciózny. Vo štvrtok britská premiérka Theresa Mayová lídrov členských štátov Európskej únie ubezpečila, že prisťahovalci z krajiny nebudú musieť odísť. Mayová navrhla, aby občania Únie žijúci v Spojenom kráľovstve päť rokov dostali po brexite "štatút usadených osôb". Tento nový imigračný štatút by im garantoval právo zostať v Spojenom kráľovstve, ako aj právo na zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a iné výhody. Mayová spresnila, že tento návrh bude prijatý len vtedy, ak budú zabezpečené rovnaké práva pre občanov Spojeného kráľovstva žijúcich v členských štátoch EÚ.

Každý jedným očkom tak trochu sleduje, čo sa deje na Slovensku. Ľudí dotiahne nazad až lepší život, vyššie mzdy, primerané služby.

Radovan Ďurana, INESS

Michaela Kušnírová
Sme, 26.6.2017
INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards