Tridsať rokov, šesť miliárd. Niektorí vidia vo veľkej nemocnici superriziko (Aktualne.sk)

Z pohľadu daňového poplatníka je podstatné, prečo sa nemocnica má stavať a prevádzkovať týmto spôsobom, uviedol pre Aktualne.sk dňa 7.1.2015 Radovan Ďurana. Ako sa ďalej opýtal, je to verejné priznanie, že nemocnice s politicky dosadeným vedením nevedia hospodáriť bez dlhu?

 Tridsať rokov, šesť miliárd. Niektorí vidia vo veľkej nemocnici superriziko (Aktualne.sk)

Rezort zdravotníctva v týchto dňoch spustil verejné obstarávanie na partnera výstavby, prevádzky a údržby veľkej bratislavskej nemocnice na 30 rokov. V pláne obrovskej nemocnice cez PPP však vidia niektorí ľudia v zdravotníctve vysokorizikový projekt.

 Suma stanovená v obstarávaní je závratná - 6,3 miliardy eur. Rezort ju stanovil podľa predpokladaných výpočtov vyplývajúcich zo štúdie uskutočniteľnosti. Doposiaľ ju však nezverejnil.

Martina Šoltésová, hovorkyňa ministerstva, poznamenala, že štúdiu by mali odtajniť v priebehu najbližších dní.

Podľa analytika Radovana Ďuranu z INESS by práve štúdia mala obsahovať kľúčové informácie, ktoré umožnia vytvoriť si na prezentované čísla názor.
 

Prečo je projekt najvýhodnejší?

Hlavné riziko PPP projektu vidí v tom, že zle nastavená zmluva môže generovať nevýhody 30 rokov.

"Z pohľadu daňového poplatníka je podstatné, prečo sa nemocnica má stavať a prevádzkovať týmto spôsobom. Je to verejné priznanie, že nemocnice s politicky dosadeným vedením nevedia hospodáriť bez dlhu?" pýta sa Ďurana.

 Podľa neho by prítomnosť súkromného správcu mohla byť pri pohľade na dlhy slovenských štátnych nemocníc prínosom. Ako ale dopĺňa, je otázne, či 30-ročný PPP projekt je jediná možnosť spravovania nemocnice.

"Štúdia uskutočniteľnosti by mala priniesť informácie, prečo je PPP projekt z pohľadu value for money najvýhodnejší. Štátne financovanie by bolo lacnejšie. Kratší nájomný kontrakt by zase poskytoval vyššiu flexibilitu," približuje analytik.
Odbory hovoria o superrizikovosti

Z projektu nie sú nadšené lekárske odbory. Ich šéf Peter Visolajský hovorí o superrizikovosti. "O to viac je to škoda, pretože Bratislava novú nemocnicu skutočne potrebuje," okomentoval. Podľa neho sa projekt môže významne predražiť. Ako príklad uviedol Britániu, kde vyčíslili predraženie podobných projektov na dvanásťnásobok oproti tomu, ak si štát požičia a postaví nemocnicu sám.

Za problematické považuje to, že sa bude „experimentovať“ s najdôležitejšou nemocnicou.

"Toto je nemocnica, ktorá ak nebude dobre fungovať, pacienti nemajú kam ísť," hovorí Visolajský, "Keď štát po pár rokoch zistí, že to funguje zle, čo spraví? Vyženie súkromníka z budovy alebo budeme pacientov viezť do Viedne alebo Budapešti?"
Prečo len akútne lôžka?

Lekári kritizujú aj to, že nemocnica ráta v drvivej väčšine s akútnymi lôžkami. "To budeme garantovať len príjem pacienta?" pýta sa Visolajský s odkazom na to, že ide o "ziskové hrozienka".

Podľa Šoltésovej je predmetom akútna lôžková starostlivosť preto, že tento typ zdravotnej starostlivosti je v bratislavskom regióne dlhodobo podkapitalizovaný. "Samozrejme, o chronických pacientov bude postarané aj naďalej," poznamenala.

Lekárske odbory však zaujíma aj to, či vie rezort zagarantovať, ako bude medicína vyzerať o 30 rokov, a teda, čo môže od súkromníka žiadať. Podľa Visolajského dnes nikto nevie, ako bude medicína vyzerať o desať rokov. "Ale vedia to zrejme plánovači na ministerstve."

Lekári sa v prípade nemocnice obrátili aj na prezidenta. Žiadajú ho, aby o nej otvoril verejnú diskusiu.
Plán ráta s 47-tisíc operáciami ročne

Projekt modernej nemocnice počíta s približne 880 lôžkami, ročne má zvládnuť 44-tisíc hospitalizácií, 875-tisíc návštev v ambulanciách, 610-tisíc diagnostických výkonov a 47-tisíc operácií.

Časový harmonogram počíta s tým, že ponuky by mali uchádzači predložiť do konca tohto roka, pričom k podpisu zmluvy by mohlo dôjsť na jar 2016. "Proces verejného obstarávania bude plne transparentný a víťaz bude výsledkom súťaže viacerých subjektov," uviedla hovorkyňa MZ.

Ministerstvo sa rozhodlo počet účastníkov v súťažnom dialógu obmedziť maximálne na desať. Denník SME v utorok informoval, že predsúťažný dialóg viedlo s 26 záujemcami z 12 krajín. Boli medzi nimi napríklad J&T Real Estate, Agel aj finančná skupina Penta.

Stanislava Harkotová

Aktualne.sk, 7.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards