Nemocnica má na seba zarobiť. Hľadá sa investor (Hospodárske noviny)

Pokiaľ však ide len o to, aby súkromník dobre manažoval nemocnice a tie nevytvárali stratu, treba povedať, že prenajímať zariadenia možno aj inak, aj bez výstavby, uviedol pre Hospodárske noviny dňa 8.1.2015 Radovan Ďurana.

Nemocnica má na seba zarobiť. Hľadá sa investor (Hospodárske noviny)

Má to byť najmodernejšia nemocnica u nás a tiež prvá veľká, ktorá v ére samostatnosti krajiny vznikne. No napriek tomu, že ju v rukách bude mať štát, ten ju nepostaví. Prenechá to na súkromného investora, ktorý by mal plán za 220 až 250 milónov eur realizovať cez PPP projekt. Takúto súťaž včera vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva. Na oplátku chce dať súkromníkovi budovu novej nemocnice na bratislavskej Patrónke do 30-ročného nájmu s tým, že časť zisku si môže nechávať. "Predsúťažné rokovania potvrdili, že výstavba prvej nemocnice novej generácie v našom regióne je atraktívnou príležitosťou pre lokálny, regionálny aj medzinárodný súkromný sektor," uviedol minister zdravotníctva Viliam Čislák. Analytici sú však k projektu zatiaľ skeptickí. "To, že niekto postaví nemocnicu, bude ju prevádzkovať a vytvorí zisk, ktorým pokryje nielen svoju odmenu, ale aj náklady, znie ako science fiction," reagoval analytik Health Policy Institute Tomáš Szalay.

Chýba štúdia
Podľa ministerstva zdravotníctva preukázala výhodnosť formy PPP projektu pri výstavbe novej nemocnice štúdia uskutočniteľnosti, ktorú si dalo vypracovať. Keďže ju však dosiaľ nezverejnilo, podrobnosti hospodárenia budúcej nemocnice jasné nie sú. V princípe však očakáva, že nemocnica bude pravidelne vytvárať zisk, pričom súkromník si bude môcť nechávať iba jeho časť. Zvyšok pôjde buď späť do štátnej kasy alebo ho nemocnica použije na svoj rozvoj.

Napriek tomu, že štátne nemocnice sú dnes pravidelne v strate, bude podľa rezortu otázka ziskovosti len o nastavení, ktoré si určí prevádzkovateľ. Od rezortu však víťaz tendra nedostane žiadne výhody a rovnako nemá mať zvýhodnenia ani v štátnej zdravotnej poisťovni. Podľa Szalaya tak bude mať možnosť šetriť najmä pri obstarávaní služieb a rôznych pomôcok, na ľudských zdrojoch či prevádzkových nákladoch. Otázne však podľa neho je aj to, v akom vzťahu bude nemocnica s Lekárskou fakultou UK, s ktorou spolupracuje.

Výstavba nových nemocníc formou verejno-súkromného partnerstva má v zahraničí dobré aj zlé výsledky. Vo Veľkej Británii sa podľa analytika INESS Radovana Ďuranu našli aj projekty, ktoré boli predražené a v konečnej fáze málo kvalitné. Aké financovanie podobného projektu sa najviac oplatí u nás, malo podľa neho ministerstvo najprv zistiť a porovnať. Bez podrobnej štúdie výhodnosť tohto kroku posúdiť nevie. "Pokiaľ však ide len o to, aby súkromník dobre manažoval nemocnice a tie nevytvárali stratu, treba povedať, že prenajímať zariadenia možno aj inak, aj bez výstavby," povedal Ďurana. Otázne podľa neho je taktiež to, či sa štát nebráni výstavbe nemocnice vo vlastnej réžii z iných dôvodov. "Aby sa napríklad vyhol vyššiemu deficitu," dodal.

Špeciálna súťaž
Včerajšie vyhlásenie súťaže v tomto prípade nebolo podložené presnými kritériami zo strany štátu. Čislákov rezort totiž nezvolil klasickú metódu obstarávania, ale postup takzvaného súťažného dialógu. So záujemcami chce o možnostiach debatovať a až na základe toho vzniknú presné požiadavky.

Podľa ministerstva by bolo ideálne, keby záujem o výstavbu a prevádzku nemocnice prejavili aj medzinárodné konzorciá. Očakáva sa však najmä účasť veľkých skupín, ktoré sa v slovenskom zdravotníctve angažovali už dosiaľ. Záujem už potvrdila Penta, J&T sa zatiaľ nevyjadrila. Ďalšia spoločnosť Agel, ktorá u nás prevádzkuje viacero nemocníc, rozhodnutá ešte nie je. "Naša spoločnosť najskôr vyhodnotí podmienky účasti v súťaži na výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave a následne sa rozhodneme," reagovala hovorkyňa spoločnosti Marta Csergeová.

Zmenia sa aj súčasné bratislavské nemocnice
Vznik novej nemocnice v Bratislave sa odrazí aj na fungovaní terajších zariadení v meste. Z piatich budov, ktoré dnes tvoria Univerzitnú nemocnicu v Bratislave, sa preorientujú vo výkonoch minimálne dve. A to zariadenie v Starom Meste na Mickiewiczovej ulici a na tiež nemocnica na Kramároch. Po novom už nebudú slúžiť urgentnému príjmu a lôžková časť v nich zanikne. Túto funkciu totiž prevezme predovšetkým nová nemocnica na Patrónke, ktorá má väčšinu lôžok poskytovať práve akútnym stavom. Spomínané dve nemocnice sa namiesto toho budú zameriavať hlavne na chronicky chorých pacientov či ambulantnú liečbu, zatiaľ čo lôžková časť v nich zanikne. Na podobnom princípe už dnes funguje nemocnica v Podunajských Biskupiciach, ktorá bude aj naďalej pokračovať v doterajšom režime. Rovnako bez zmien má pokračovať režim v petržalskej nemocnici na Antolskej ulici. Tá bude naďalej urgentným zariadením a bude preberať aj pacientov, ktorí potrebujú okamžitú starostlivosť. Zatiaľ s otáznikom zostáva využitie ružinovskej nemocnice. Pre tú sa ráta s možnosťou, že by aj naďalej mohla poskytovať akútnu starostlivosť, no rovnako je v hre aj možnosť zmeniť ju na zariadenie určené pre dlhodobo chorých pacientov.

Peter Kováč

Hospodárske noviny, 8.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards