Slovensko ako kráľovstvo úradníkov. Sme lídrami v počte štátnych zamestnancov

Podľa Radovana Ďuranu verejný sektor je zodpovedný za efektívnu správu zdrojov, ktoré odvádzajú daňoví poplatníci, povedal pre Aktualne.sk dňa 10.1.2015. Ako ďalej dodal, verejný sektor by nemal byť sociálnym podnikom, ale z pohľadu nákladov čo najefektívnejším producentom verejných služieb.

Slovensko ako kráľovstvo úradníkov. Sme lídrami v počte štátnych zamestnancov

Slovensko je európskym lídrom. Nehovoríme žiaľ o ničom pozitívnom. Tuzemsko sa umiestnilo na druhej priečke v počte štátnych zamestnancov. Na tisíc obyvateľov tu pripadá až 37 úradníkov.

 Slovensko je rajom byrokracie. Vyplýva to z nelichotivej štatistiky Medzinárodnej organizácie práce (ILO), podľa ktorej je v našej štátnej správe zamestnaných približne 200-tisíc ľudí. Na každých tisíc Slovákov tak pripadá približne 37 úradníkov. Na túto informáciu poukázal mladý ekonóm a bývalý poradca ministra financií Ivana Mikloša Tomáš Meravý na svojom blogu.

V porovnaní so zvyškom Európskej Únie sa Slovensko so svojimi 37 úradníkmi umiestnilo na druhej priečke. Viac zamestnancov byrokratického aparátu je už iba v Luxembursku.V počte úradníkov sme pteda reskočili aj krajiny známe extrémnou byrokraciou, akými sú napríklad Grécko či Francúzsko.

 Zvýšenie nezamestnanosti

Napriek tomu, že súčasná vláda avizovala so zavedením reformy ESO aj redukciu počtu úradníkov, zatiaľ sa tak nestalo. Argumentom proti prepúšťaniu je aj zvyšovanie nezamestnanosti.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu to ale nie je dostatočný argument. „Verejný sektor je zodpovedný za efektívnu správu zdrojov, ktoré odvádzajú daňoví poplatníci. Verejný sektor by nemal byť sociálnym podnikom, ale z pohľadu nákladov čo najefektívnejším producentom verejných služieb,“ myslí si Ďurana.

Schopní a zruční úradníci by sa podľa neho aj po masívnom prepúšťaní uchytili v súkromnom sektore.

Simona Blehová

Aktualne.sk, 10.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards