Nemocnica prvá svojho druhu. Veľkú zákazku bude ťažké kontrolovať (Aktualne.sk)

Radovan Ďurana z INESS ako hlavné riziko PPP projektu novej bratislavskej nemocnice označil to, že zle nastavená zmluva môže generovať nevýhody 30 rokov, uviedol pre Aktualne.sk 13.1.2015.

Nemocnica prvá svojho druhu. Veľkú zákazku bude ťažké kontrolovať (Aktualne.sk)

Ráta s približne 900 lôžkami. Neráta však so všetkými zdravotníkmi, ktorých dnes zamestnávajú bratislavské nemocnice. Ročne má zvládnuť viac ako 40-tisíc hospitalizácií, 600-tisíc diagnostických výkonov, takmer 50-tisíc operácií. Má byť najmodernejšou na Slovensku, hoci zatiaľ nevedno, či bude vzdelávať medikov, robiť výskum a zavádzať do medicíny novinky. Má ju postaviť, prevádzkovať a udržiavať niekto, kto sa vláde v šesťmiliardovej zákazke upíše na 30 rokov. Veľká nemocnica v Bratislave.

Tomáš Szalay, výkonný riaditeľ Health Policy Institute, hovorí, že v slovenskom zdravotníctve ide o prvý projekt svojho druhu.

"Môže sa pri ňom všeličo... nevydariť. Naši úradníci s tým nemajú žiadne skúsenosti. Preto vnímam prístup ministerstva - diskusia so záujemcami, súťažný dialóg - za vhodné riešenie, pri ktorom sa môžeme aj veľa naučiť," myslí si.

Podľa Szalaya je možné, že rozhodnutie o tom, kto bude nakoniec stavať, padne až po voľbách.

"Zo štúdie uskutočniteľnosti vyplýva, že poradcovia predpokladajú otvorenie nemocnice v roku 2020," hodnotí rezortnú správu analytik. Pôvodne sa hovorilo o roku 2017.

Výstavba nemocnice mala byť podľa niekdajších vyjadrení ministerstva celá hradená súkromným investorom. Vrátiť sa mu mala zo zisku z 30-ročnej prevádzky. Podľa Szalaya však štúdia presne tento scenár zavrhla ako nereálny, pretože na také podmienky by nepristúpila žiadna banka ani investor.
Platba za dostupnosť

Podľa štúdie by mal štát uhrádzať investorovi každoročne “platbu za dostupnosť”. Zdravotnícky poradca hnutia NOVA Tibor Hlavatý však v tomto pojme číta dotáciu.

"Podľa toho, aká kombinácia „bulharských konštánt“ sa použije, pôjde o 11 až 32 miliónov eur ročne, ktorými bude vláda túto nemocnicu dotovať,“ ráta.

Podľa Hlavatého môže mať investor po niekoľkých rokoch od dostavania nemocnice na trhu výsostné postavenie. "Bude môcť vyjednať akékoľvek zmeny a dodatky ku platbe za dostupnosť.“
Kde sú riziká?

Radovan Ďurana z INESS ako hlavné riziko daného PPP projektu označil to, že zle nastavená zmluva môže generovať nevýhody 30 rokov. Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský zasa poznamenal, že rizikom je v slovenských podmienkach predraženosť aj to, že sa bude "experimentovať" s najdôležitejšou nemocniou.

Szalay vidí možný problém v politických zmenách aj v tom, že štúdia ráta s nižším počtom lekárov a sestier.

Hlavatý pre zmenu poukázal na to, že nemocnica má popri štandardnej liečbe robiť vzácne operácie, vzdelávať medikov, robiť výskum a zavádzať nové liečebné metódy. "Toto sú funkcie, ktoré nepatria medzi ziskové, a zámer vlády s nimi vôbec nepočíta," upozornil.
Kontrola bude ťažká

Spriehľadniť projekt nebude zrejme ľahké. "Takúto veľkú zákazku je ťažké kontrolovať," hodnotí Zuzana Dančíková z Transparency International Slovensko.

Ak bude projekt pokračovať, ministerstvo by podľa jej slov malo počas celého projektu dbať na zverejňovanie detailných informácií, ktoré verejnosti umožnia zapojiť sa do kontroly hospodárnosti. "Malo by tiež požiadať o kontrolu nezávislými orgánmi, ako je Úrad pre verejné obstarávanie či Národný kontrolný úrad, ktoré by si zákazku mali stanoviť ako prioritu," poznamenala analytička.

Podľa Dančíkovej by ministerstvo malo zároveň umožniť verejnú odbornú diskusiu, ktorá preukáže, či je PPP model naozaj najlepšou cestou pre výstavbu nemocnice.

Stanislava Harkotová

Aktualne.sk, 13.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards