Druhý pilier sklamal, podľa štátu sú dôchodky nízke (Sme)

Vláda má teraz dve možnosti. Buď začať regulovať poisťovne, alebo poisťovniam vytvorí konkurenciu, cituje dňa 14.1.2015 Radovana Ďuranu denník Sme.

Druhý pilier sklamal, podľa štátu sú dôchodky nízke (Sme)

Zákon, ktorý určuje pravidlá vyplácania penzie z druhého piliera, treba podľa odborníkov a opozície zmeniť.

BRATISLAVA. Doživotné dôchodky z druhého piliera sú ešte nižšie, ako predpokladali najväčší skeptici. Dôsledky mnohých politických zásahov do systému ešte umocnili rozhodnutia životných poisťovní.

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií tvrdí, že ponúkané sumy sú aj o štvrtinu nižšie ako to, čo pokladá za primerané alebo férové.

„Inštitút finančnej politiky vzal do úvahy niektoré nereálne údaje a príliš vysoký predpoklad zhodnotenia prostriedkov,“ reaguje hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová.

„Je otázne, či by IFP s týmto nastavením takzvaných primeraných dôchodkov splnil podmienky Národnej banky Slovenska kladené na poisťovne a získal licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera.“

Vládni ekonómovia sa odvolávajú na štandardnú poistnú matematiku. Do výpočtu zahrnuli maximálnu výšku technickej úrokovej miery aj päťpercentnú maržu pre poisťovne.

Zákon je taký
„Všetky výpočty posúdila Národná banka Slovenska počas udeľovania licencie. Národná banka nevyslovila žiadnu pochybnosť o správnosti výpočtov,“ hovorí Lucia Makayová z Generali Poisťovne.

Vzhľadom na dĺžku sporenia bolo možné očakávať, že prvé dôchodky zo starobného sporenia budú iba doplnkom k penziám zo Sociálnej poisťovne.

Situáciu ešte zhoršilo zníženie sadzby odvodov do druhého piliera, ktoré v roku 2012 presadila druhá vláda Roberta Fica (Smer).

„Teraz prišla hodina pravdy,“ hovorí podpredseda Mosta­-Hídu Ivan Švejna. Že to bude zlé, očakával, no výška penzií prekvapila aj jeho. Zákon podľa neho ľudí núti akceptovať ponuku životnej poisťovne bez toho, aby mali možnosť vybrať si spôsob výplaty. „Zákon sa musí okamžite zmeniť.“

Každá životná poisťovňa si stanovila hranicu nasporenej sumy, od ktorej ponúka doživotný dôchodok.

Union ju má najnižšiu, len 2100 eur. Dôchodok, ktorý zodpovedá tejto sume, je vo výške len osem eur mesačne.

Poisťovňa chce vyhovieť sporiteľom s najnižším príjmom. V tomto roku budú tvoriť väčšinu poberateľov. „Či už to bolo v dôsledku dĺžky sporenia, alebo výšky odvádzanej sumy,“ hovorí Smatanová.

Generali umožní doživotnú výplatu, len ak ide aspoň o 12,60 eura, Allianz - Slovenská poisťovňa má dolnú hranicu 14,80 eura. Kto nemá dostatočnú sumu, nedostane ponuku na výplatu doživotného dôchodku.

Peniaze môže čerpať formou dočasného dôchodku od životnej poisťovne alebo programovým výberom od dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Ani tá mu ich však nemôže vyplatiť naraz.

„Vláda má teraz dve možnosti. Buď začať regulovať poisťovne, alebo poisťovniam vytvorí konkurenciu,“ píše na blogu Trendu analytik INESS Radovan Ďurana. Prvá možnosť by sa podľa neho mohla skončiť totálnym nezáujmom poisťovní a veľkým víťazstvom Sociálnej poisťovne, ktorá by automaticky prevzala peniaze sporiteľov.
Čakanie na zmenu

„Keď sa však na trh anuít hromadne nehlásia iné poisťovne, konkurenciu musia vytvoriť sami sporitelia. Tým, že budú hľadať iné formy zhodnotenia a využitia úspor,“ tvrdí Ďurana.

Kým im však štát prostredníctvom novely inú formu neponúkne, jedinou možnosťou je nevyužiť ponuku poisťovní a čakať na lepšiu. Tú však dajú poisťovne pravdepodobne až vtedy, keď sa zmení zákon.

Sociálna poisťovňa v stredu evidovala 91 žiadateľov o dôchodok z druhého piliera. Žiadateľom len sprostredkúva ponuky životných poisťovní, oni sa musia rozhodnúť.

Jozef Čavojec

Sme, 14.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards