Poisťovne ukázali prvé súkromné dôchodky. Podľa štátu sú nižšie (Hospodárske noviny)

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu sú poisťovne v súčasnosti pri výpočtoch príliš opatrné. Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 15.1.2015, na Slovensku ide o nový, neodskúšaný trh. Z nasporenej sumy ponúkajú preto malé dôchodky.

Poisťovne ukázali prvé súkromné dôchodky. Podľa štátu sú nižšie (Hospodárske noviny)

Životné poisťovne ukázali, aké vysoké penzie sú ochotné ľuďom vyplácať. Podľa vládnych analytikov sú však ich ponuky prinízke. Z úspor v druhom pilieri si ľudia podľa nich zaslúžia viac. Výrazne viac. „Ponúkané dôchodky z druhého piliera sú aj o štvrtinu nižšie než férové,“ tvrdí Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Ukážme si to na príklade. Máte 62 rokov a idete do dôchodku. V druhom pilieri ste si stihli nasporiť približne 15,6 tisíca eur. Podľa štátnych analytikov by ste z týchto peňazí mali do konca života dostávať penziu takmer 80 eur mesačne. Union poisťovňa však pri takýchto úsporách ponúka ľuďom 65 eur.

Výpočty rôznymi spôsobmi

Menej ponúka aj Generali poisťovňa, ktorá rovnako zverejnila svoje prepočty. Proti tvrdeniu IFP, že dôchodky by mali byť vyššie, sa však poisťovne bránia. „Je v záujme dôchodcov, aby poisťovne pripravili svoje výpočty veľmi obozretne a dlhodobo ich vedeli garantovať,“ tvrdí hovorkyňa Generali Lucia Makayová.

Ako ďalej dodáva hovorkyňa Unionu Judita Smatanová, vládni analytici použili pri výpočte viacero nereálnych údajov. Jedným z nich je napríklad percento, ktorým sa podľa štátu podarí poisťovniam zhodnocovať peniaze ľudí. Inštitút pri výpočte ráta, že to bude 1,9 percenta. Poisťovňa však tvrdí, že to bude menej. Argumentuje napríklad tým, že doteraz sa spoločnostiam darilo zhodnocovať peniaze v druhom pilieri priemerne o 1,7 percenta.

To však nie je jediný problém, ktorý poisťovne vidia. Dnes je priemerná dĺžka, ktorú sa ľudia na dôchodku dožívajú,19 rokov. A s týmto číslom počítali aj vládni analytici. Poisťovne však tvrdia, že to nie je správne. „Tento údaj je síce platný dnes. Poisťovne však musia zohľadniť rastúci vek dožitia, keďže sa zaväzujú vyplácať dôchodok doživotne bez ohľadu na reálne trvanie vyplácania dôchodku,“ tvrdí Smatanová.

Poisťovne sú opatrné

Odborníci to však vidia trochu inak. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu sú poisťovne v súčasnosti pri výpočtoch príliš opatrné. „Na Slovensku ide o nový, neodskúšaný trh. Z nasporenej sumy ponúkajú preto malé dôchodky,“ vysvetľuje. Takéto správanie voči ľuďom nie je podľa odborníkov férové. Aj preto napríklad INESS odporúča, aby mali sporitelia väčší priestor rozhodnúť sa, ako so svojimi úsporami naložia.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 15.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards