Prví penzisti dostanú dôchodok z II. piliera: Po rokoch sporenia však prichádza nemilé prekvapenie! (Cas.sk)

Štát môže odhadovať priemerné doby dožitia či výnosnosť úspor, ale za chyby vo svojich odhadoch nenesie žiadnu zodpovednosť. Poisťovne nesú. A toto riziko prenášajú do výšky ponúkaných dôchodkov, konštatoval pre Cas.sk dňa 15.1.2015 Radovan Ďurana z INESS.

Prví penzisti dostanú dôchodok z II. piliera: Po rokoch sporenia však prichádza nemilé prekvapenie! (Cas.sk)

Zbohom veľkým očakávaniam. Prvé tri tisícky sporiteľov na dôchodok  v II. pilieri už môžu žiadať o jeho vyplatenie.

Po desiatich rokoch sporenia ostanú nemilo prekvapení. Tri životné poisťovne, ktoré majú na vyplácanie licenciu, im vypočítali výšku súkromnej penzie nižšiu, než predpokladalo ministerstvo financií. Rezort krúti hlavou a žiada vysvetlenie. Aké dôchodky dostane v budúcnosti 1,5 milióna sporiteľov? Prvýkrát v histórii dostanú niektorí penzisti dôchodok nielen z I., ale aj z II. piliera.
Ide o tých, ktorí do neho pred desiatimi rokmi dobrovoľne vstúpili. Hoci druhý pilier im mal penziu vylepšiť, nadšení nebudú. Prvé ponuky sú vzhľadom na krátku dobu sporenia nízke. „Najnižší možný mesačný dôchodok, ktorý bude poisťovňa vyplácať sporiteľovi doživotne, je 12,60 eura a tomuto dôchodku zodpovedá nasporená suma okolo 3 500 eur,“ uviedla Lucia Makayová z poisťovne Generali.

Peniaze si sporili v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS), dôchodok im budú vyplácať životné poisťovne. Každý sporiteľ dostane tri ponuky, z ktorých si napokon vyberie. Výška doživotnej renty závisí od dĺžky sporenia aj veku, v ktorom zamestnanec odíde do dôchodku.

Každý počíta inak

Prepočty poisťovní nezodpovedajú prepočtom Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktorá spadá pod ministerstvo financií. Jej riaditeľ Martin Filko upozorňuje, že „dôchodky sú významne nižšie ako dôchodok počítaný podľa poistnej matematiky“. Poisťovne sa bránia. „Metodika výpočtu dôchodkov je v súlade s podmienkami licencie Národnej banky Slovenska a bola ňou schválená,“ argumentuje Judita Smatanová z poisťovne Union.

Dôvodov, prečo sa prepočty líšia, môže byť viacero. Union tvrdí, že IFP napríklad ráta s tým, že sporitelia sa priemerne dožijú na dôchodku 19 rokov. Podľa poisťovne majú sporitelia v II. pilieri od tohto čísla ďaleko, keďže sa o svoje zdravie starajú viac, a tak budú žiť dlhšie a dôchodok poberať viac rokov. Ďalším dôvodom môže byť aj nízke zhodnotenie našetrených peňazí. „Prvé ponuky poisťovní sú natoľko nízke, že si ich nevieme vysvetliť ani súčtom pôsobenia všetkých týchto faktorov,“ uzavrel Martin Filko.

Analytik Radovan Ďurana z INESS si myslí, že poisťovne sú pri vyplácaní dôchodkov opatrné preto, že II. pilier prešiel množstvom legislatívnych zmien. „Štát môže odhadovať priemerné doby dožitia či výnosnosť úspor, ale za chyby vo svojich odhadoch nenesie žiadnu zodpovednosť. Poisťovne nesú. A toto riziko prenášajú do výšky ponúkaných dôchodkov,“ povedal Ďurana.

Cas.sk, 15.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards