Penzia od poisťovne nie je jediná. Máte na výber (Hospodárske noviny)

Do dôchodku odchádza málo sporiteľov, ktorí majú málo úspor, povedal pre Hospodárske noviny dňa 16.1.2015 Radovan Ďurana. Ako ďalej dodal, nemôžu si byť istí, v akej podobe druhý pilier prežije. Okrem toho na trhu panujú kvôli centrálnym bankám neprimerane nízke úroky.

Penzia od poisťovne nie je jediná. Máte na výber (Hospodárske noviny)

Človek si nasporil v druhom pilieri 20-tisíc eur. Životná poisťovňa mu ponúkne, že mu za jeho úspory každý mesiac pošle penziu vo výške 74 eur.

Sporiteľovi sa to zdá málo a ponuku od poisťovne neprijme. Nemusí. Má totiž ešte jednu možnosť - nechať peniaze v DSS-ke, ktorá ich bude aj naďalej investovať. A to, čo sa jej ročne podarí zarobiť, si človek môže nechať vyplatiť. "Ľudia tak majú totiž možnosť mesačne získať viac. A to až o desiatky eur," hovorí odborník na druhý pilier z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo.

Ukážme si to na číslach: Polovicu peňazí dôchodková spoločnosť investuje do dlhopisov. Polovicu do rizikovejších, ale ziskovejších akcií. Výsledok? Mesačne môže človek podľa prepočtov Šeba pri priemernom zhodnotení úspor dostávať mesačne 120 eur. Teda takmer o 50 eur viac ako od životnej poisťovne.

Spor o výšku penzie
Peniaze môže mať v DSS-ke človek uložené dovtedy, kým mu poisťovňa nedá výhodnejšiu ponuku. A to aj napriek tomu, že už dosiahol dôchodkových 62 rokov. "Sporitelia, ktorí nie sú odkázaní na mesačný príjem z druhého piliera, by mali túto možnosť zvážiť. Môžu tak dočasne viac zhodnotiť svoje úspory a nádejať sa, že dôjde k legislatívnym zmenám, ktoré im prístup k úsporám umožnia," hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Výška súkromných penzií je momentálne v spoločnosti téma číslo jeden. A to aj napriek tomu, že životné poisťovne ľuďom nevyplatili zatiaľ jediný dôchodok. Diskusie totiž vyvolal prepočet vládnych analytikov. Podľa nich má človek, ktorý si nasporil v druhom pilieri 20-tisíc, nárok na penziu 103 eur mesačne. Životná poisťovňa Generali mu však ponúka len 74 eur. Podobne nízku ponuku má aj Union poisťovňa. Posledná, ktorá bude dôchodky vyplácať, Allianz-Slovenská poisťovňa, prepočty zatiaľ zverejniť nechce.

Poisťovne sú opatrné
Príliš nízke ponuky sa nepozdávajú ani odborníkom či ministerstvu práce, ktoré systém vyplácania dôchodku z druhého piliera nastavovalo.

Ponúkané dôchodky od životných poisťovní by sa však časom mali podľa odborníkov zvyšovať. Tento druh trhu sa totiž na Slovensku ešte len rozbieha. Preto je podľa analytika INESS Radovana Ďuranu jasné, že sú poisťovne opatrné a vytvárajú si väčší vankúš, pre prípadné straty. "Do dôchodku odchádza málo sporiteľov, ktorí majú málo úspor. Nemôžu si byť istí, v akej podobe druhý pilier prežije. Okrem toho na trhu panujú kvôli centrálnym bankám neprimerane nízke úroky," vymenúva Ďurana dôvody ich opatrnosti.

Poisťovne opatrnosť priznávajú. Avšak len v tom, že pri výpočte dôchodku musia rátať s tým, že ľudia budú žiť čoraz dlhšie. Dôvodom je zmena životného štýlu či progres v medicíne. "Oproti súčasnosti má byť do roku 2060 doba dožitia dlhšia o 8 rokov," tvrdí špecialista firemnej komunikácie Allianz-Slovenská poisťovňa Artur Šturmankin. V súčasnosti je dĺžka dožitia 19 rokov.

Vláda sa pozrie na výšku penzií
Diskusia, ktorú vyvolali zverejnené výšky prvých súkromných dôchodkov, nezostane bez povšimnutia. Po analytikoch z Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií sa do poisťovní pustili aj opoziční poslanci či odborníci. Zapojiť sa plánuje už aj ministerstvo práce, ktoré systém vyplácania penzií vymyslelo. Rezort plánuje s poisťovňami prebrať, prečo sú ich ponuky tak nízko pod prepočtami štátu. V súčasnosti totiž platí, že vzorec na výpočet dôchodku si určujú poisťovne samy. Jediné, čo musia urobiť, je dať ho schváliť Národnej banke Slovenska. A tak môžu vznikať pomerne veľké rozdiely. Napríklad, v súčasnosti je priemerná dĺžka dožitia ľudí na dôchodku 19 rokov. Poisťovne však môžu pri výpočte rátať aj s 25 rokmi. A takto by to malo fungovať aj naďalej. Ministerstvo práce totiž nateraz zmeniť zákon neplánuje. Štátny tajomník rezortu Jozef Burian (Smer-SD) tvrdí, že prijatý zákon je dobrý a na spôsobe výplaty dôchodkov sa dosiahla zhoda vládnej strany aj s opozíciou.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 16.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards