Pre mamy detský kútik vo firme! (Plus jeden deň)

Projekt síce bude stáť 23 miliónov eur, rádovo sa však bude týkať možno tisícok osôb. Matiek na rodičovskej dovolenke je pritom vyše 100-tisíc. Jeho vplyv na zamestnanosť preto nebude významný, konštatoval pre Plus jeden deň dňa 17.1.2015 Ján Dinga.

Pre mamy detský kútik vo firme! (Plus jeden deň)

Po vlakoch "zadarmo" premiér Fico vytiahol na ľudí ďalšie lákadlo:
Premiér Robert Fico predstavil prvé opatrenie z druhého sociálneho balíčka, a to detské kútiky vo firmách. Vláda v súvislosti s tým chystá podporiť ženy matky, ktoré sa chcú zamestnať. Ekonómovia však vidia úskalia.

Ak firma poskytne priestor na vytvorenie detského kútika, vláda zaplatí kvalifikovaného pracovníka, ktorý sa bude starať o deti zamestnancov. Taký je plán, ktorý predstavil premiér Robert Fico spolu s ministrom práce Jánom Richterom. Na projekt, ktorý by sa mal spustiť vo februári či v marci, vláda vyčlenila 23 miliónov eur. Popri detských kútikoch štát plánuje finančne prispievať firmám, ktoré vytvoria nové pracovné miesto pre pracujúce matky, najviac však desať. "A ak pôjde o ženu, ktorá sa stará o dieťa vo veku do šesť rokov, sme pripravení preplatiť firme 90 % z priemerného zárobku v národnom hospodárstve počas 10 mesiacov. Vychádzame z toho, že to bude trvalý pracovný pomer," avizoval Fico s tým, že ak pôjde o dieťa od šesť do desať rokov, štát chce firme poskytnúť príspevok vo výške 50 % z priemerného platu. Podmienkou na získanie príspevku bude zamestnať matky na neurčitý čas, čo ekonóm SAV Michal Páleník vníma ako pozitívum.

Hneď však dodáva negatívnu stránku opatrenia. "Obce ignorujú svoje povinnosti, že majú ponúkať škôlky. Ich dostupnosť je dnes mizivá. Uniká mi dôvod, prečo nejdú peniaze radšej na to, aby boli škôlky dostupné pre každého," povedal Páleník. Podľa neho sa opatrenie dotkne nanajvýš štvrtiny zamestnancov, z čoho treba vybrať ženy, ktoré majú deti v tejto cieľovej skupine. Podobný názor má aj Ján Dinga z ekonomického inštitútu INESS.

"Projekt síce bude stáť 23 miliónov eur, rádovo sa však bude týkať možno tisícok osôb. Matiek na rodičovskej dovolenke je pritom vyše 100-tisíc.

Jeho vplyv na zamestnanosť preto nebude významný," myslí si Dinga. Podľa neho vzniká ďalšie riziko. "Niektorí zamestnávatelia môžu uprednostňovať ženy na úkor mužov," dodal. Premiér na tlačovke tiež avizoval, že vzhľadom na nízku výšku dôchodkov z druhého piliera ponúkaných životnými poisťovňami musí vláda prijať kategorické riešenia v 2. pilieri. Tieto riešenia pritom nekonkretizoval. "Nechám to na vašu fantáziu, čo je to kategorické riešenie," povedal.

Plus jeden deň, 17.1.2015.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards