Malé dôchodky (Plus 7 dní)

Nerozumiem, prečo má vláda predstavu, že všetci ľudia sú nezodpovední a dosiahnutím veku 62 rokov sa v tej sekunde zmenia na malé deti a ako prvé pôjdu s nasporeným dôchodkom do kasína, pýtal sa v článku pre Plus 7 dní dňa 21.1.2015 Radovan Ďurana.

Malé dôchodky (Plus 7 dní)

Nepodliehajte panike. Bude horšie - vravia odborníci pri správach o sume, ktorú dostanú prví dôchodcovia z druhého piliera Priemerne tridsať eur, minimálne osem eur. To je výška prvých dôchodkov z druhého piliera, ktoré tento rok začnú žiadateľom vyplácať poisťovne.

Málo? Dôvodom je vysoký vek a krátky čas sporenia prvých druhopilierových dôchodcov. No ani tí ďalší na tom nebudú oveľa lepšie. Poisťovne totiž rentu vyrátali tak, že jej poberateľ bude žiť 91 rokov. Len na ilustráciu - podľa údajov Štatistického úradu z minulého roka slovenskí muži sa dožívajú necelých sedemdesiattri rokov, ženy takmer o sedem viac.

Kategorické riešenia: Chcete vyššie dôchodky? Tak nevoľte Fica. To radí exminister práce Jozef Mihál (SaS) pri otázke, čo majú ľudia robiť po katastrofických správach o nízkych prvých dôchodkoch z druhého piliera.

Spravodlivo rozhnevaný premiér v reakcii na prvé dôchodky z druhého piliera vyhlásil, že rýchlo pripravia ,,kategorické zmeny" v dôchodkoch. ,,Nechám to na vašu fantáziu, čo je to kategorické riešenie," šibalsky dodal na tlačovej besede Fico. A ministrovi práce Jánovi Richterovi dal na sľubované ,,kategorické riešenia" dva týždne. Podľa Mihála Fico opäť otvorí druhý pilier, aby z neho vyhnal čo najviac ľudí a dostal ich do náruče Sociálnej poisťovne. ,,Z tých šiestich miliárd eur, čo teraz spravujú správcovské spoločnosti, tipujem, že jednu miliardu získa na rozdávanie," dodáva Mihál.

Stratová Sociálna poisťovňa síce dostane finančnú injekciu zo súkromných peňazí, ale o pár rokov bude musieť ,,darcom" vyplácať komplet dôchodky, čo ju značne zaťaží. ,,To však už nikto nevidí. Navyše, politikov Smeru to, čo bude o niekoľko rokov, nikdy netrápilo," dodáva Mihál.

Sezam, otvor sa: O otvorení druhého piliera je presvedčený aj nezávislý analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS). Je to jedna z dvoch rýchlych možností, ktoré vláda momentálne má po prvých oznámených dôchodkoch z druhého piliera. ,,Dúfam, že to tak nebude. Ale možno použijú jednoduchý trik ako pred rokmi, keď presunuli ľudí do konzervatívnych dlhopisových fondov. Jednoducho prijmú zákon, že ak človek nepošle list, že chce vyslovene ostať v druhom pilieri, tak ho jednoducho presunú do Sociálnej poisťovne a prvého piliera," vysvetľuje Ďurana. Ako dodáva, rýchlou reakciou môže byť aj úprava minimálnych mesačných súm z druhého piliera. ,,Bude to ako programový výber. Človek bude dostávať povedzme 50 eur mesačne, až kým sa jeho našetrené peniaze neminú," tvrdí Ďurana a dodáva, že po minutí peňazí bude dostávať penziu iba z prvého piliera.

Prečo tak málo: Niektorých možno prekvapili správy o osemeurových dôchodkoch z druhého piliera. ,,Treba si však uvedomiť, že prví sporitelia si šetrili iba desať rokov a poisťovne počítajú, že dôchodok im budú vyplácať priemerne pomaly tridsať rokov," vysvetľuje Ďurana. Poisťovne sa zatiaľ boja dať vyššie doživotné dôchodky, lebo nevedia, koľko sa ľudia dožijú, ako sa budú vyvíjať podmienky, a nemajú ako zhodnotiť peniaze dôchodcu, lebo úroky na trhu za požičiavanie peňazí sú blízke nule.

,,Navyše vláda urobila to najhoršie, čo mohla. Nedala ľuďom na výber, prakticky si nemôžu celú nasporenú sumu vybrať naraz, iba pri veľmi špeciálnych podmienkach. Nerozumiem, prečo má vláda predstavu, že všetci ľudia sú nezodpovední a dosiahnutím veku 62 rokov sa v tej sekunde zmenia na malé deti a ako prvé pôjdu s nasporeným dôchodkom do kasína," krúti hlavou Ďurana. Dodáva, že všetky tri poisťovne, ktoré majú licenciu na vyplácanie dôchodku, dobre vedia, že budúci penzisti nemajú inú možnosť, ako si od nich zobrať doživotnú, hoci aj nevýhodnú rentu. ,,Pomohlo by, keby si minimálne časť nasporených peňazí mohli ľudia vybrať a použiť, na čo chcú. Tak to najnovšie funguje vo Veľkej Británii. To by vytvorilo tlak na poisťovne, aby dávali lepšie podmienky," vysvetľuje.

Prvý pilier nie je terno: Ani odísť z druhého piliera späť iba do prvého však nemusí byť veľká výhra. Sociálna poisťovňa, ktorá vypláca starobné dôchodky, nie je na tom už teraz vôbec ružovo. Každý rok je v mínuse asi 500 miliónov eur. Jednoducho sa od pracujúcich na odvodoch vyberú peniaze na jedenásť dôchodkov ročne a december musí štát naliať z iných daní. A bude ešte horšie. Vzhľadom na demografický vývoj a silné populačné ročníky, ktoré pôjdu čoskoro do dôchodku, sa situácia bude lámať o päť rokov. Napríklad v roku 1953 a každom ďalšom roku sa narodilo asi stotisíc ľudí, ktorí tento rok môžu ísť do dôchodku. Aj pri určitej úmrtnosti je to nepomer oproti mladým, ktorí teraz na nich začínajú pracovať. V roku 1997 sa narodilo niečo menej ako šesťdesiattisíc detí a ďalšie roky ešte menej. Veľká časť z nich je navyše na vysokých školách a začnú pracovať neskôr. Aj tak bude každoročný rozdiel medzi novými dôchodcami a tými, čo im na penziu prispievajú, dobrých tridsaťtisíc ľudí.

Pri súčasných odvodoch sa bude strata prvého piliera stále zväčšovať. A medzeru nízkej pôrodnosti medzi rokmi 1990 a 2010, keď sa rodila iba polovica dovtedajšieho počtu, už Slovensko nikdy nedobehne. ,,To, že sa dôchodky z prvého piliera valorizujú iba o 1,2 percenta, už Fico taktne zamlčiava," tvrdí Mihál. Ďurana k tomu pridáva, že nikde nie je napísaná žiadna garancia dôchodku z prvého piliera. Je to teda iba na vôli vládnych politikov.

Vláda ukracuje budúcich dôchodcov: Ďurana, Mihál, ale aj Ivan Švejna z Mostu-Híd sa zhodnú na tom, že vláda zarába na tých v druhom pilieri a oberá ich o časť dôchodkov. ,,Je tu predstava, že do druhého piliera idú štyri percentá z hrubej mzdy a do prvého osemnásť a v tomto pomere sa kráti dôchodok z prvého piliera. Ale v skutočnosti je to 4 : 25, lebo ľudia platia aj rezervný a garančný fond. Inak povedané, vláda by mala dávať ľuďom v druhom pilieri vyššie dôchodky aj z prvého piliera. Takto ich oberá o časť penzie," vyhlásil Ďurana.

Dohodli sa?: ,,Je to čudné, že iba tri poisťovne prišli na taký lukratívny trh s dôchodkami a nech mi nikto nehovorí, že to nemôže byť pre poisťovne výhodné," tvrdí Mihál a dodáva, že zrejme sa tu deje nejaká zákulisná hra v neprospech sporiteľov. ,,Nebolo by to prvýkrát. Všimnite si, že vždy, keď sa Fico snažil oslabiť druhý pilier, tak DSS burcovali a upozorňovali, že ľudia prídu o svoje peniaze. No pri poslednej zmene, keď Fico skresal príspevky do DSS na polovicu, tak boli tichučko. Samozrejme.

Vláda im na revanš zvýšila maximálne poplatky, takže im straty veľkoryso kompenzovala. V neprospech sporiteľov. Až naša vláda zaviedla indexové fondy a poplatky im znížila," tvrdí Mihál.

Žiadna panika: Viacerí ľudia, ktorí majú do desiatich rokov ísť do dôchodku, si zrejme kladú otázku, čo robiť. Ďurana má riešenie. ,,Čerství dôchodcovia si sporili krátko, a preto sa im penzia z prvého piliera kráti veľmi málo. Ak nie sú na tých zopár percent bytostne odkázaní, odporúčam počkať na lepšiu ponuku poisťovní a zatiaľ nechať peniaze v DSS a vyberať iba úroky," tvrdí Ďurana. Presne to isté odporúča aj Martin Filko z vládneho Inštitútu finančnej politiky, ktorý je tiež nespokojný s vypočítanými penziami životných poisťovní. Kým sú peniaze v DSS a človek si ,,nekúpil" od poisťovne doživotný dôchodok, tak sú peniaze stále jeho a sú aj predmetom dedičstva. Exminister Mihál je v radách budúcim dôchodcom radikálnejší. ,,Čo robiť? Jednoducho nevoliť Fica a jemu podobných.

Populisti sa vždy snažia vytvoriť čo najväčšiu masu ľudí závislých od štátu. Jednoducho, dôchodcov stále vydiera a drží pod krkom," tvrdí Mihál s tým, že vláda Smeru bytostne neznáša všetkých, čo sú nezávislí. ,,Prečo Fico nenávidí živnostníkov? Nie sú od nikoho závislí. Teraz znížil odvody zamestnancom, ale živnostníkom nie. Prečo asi?"

Lukáš Milan

Plus 7 dní, 21.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards