Fico opäť volá: Druhý pilier, otvor sa! (Plus jeden deň)

Ako povedal Radovan Ďurana, pokiaľ sa dnes oplatí vystúpiť z II. piliera, tak je to najmä pre vládu, ktorá sporiteľom priznáva nespravodlivo nízky dôchodok z I. piliera, a obmedzuje možnosti sporiteľov, ako nakladať s úsporami. Ak by si sporitelia mohli úspory vybrať v hotovosti, poisťovne by sa museli viac snažiť, aby ich úspory získali, dodal pre Plus jeden deň 22.1.2015.

Fico opäť volá: Druhý pilier, otvor sa! (Plus jeden deň)

Vláda ide robiť poriadok so súkromnými dôchodkami Parlament o nich začne rokovať Premiér Robert Fico sa rozhodol konať. Včera oznámil plán znovu otvoriť II. pilier. Ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera vláda poverila začať rokovania so zainteresovanými stranami, teda s Národnou bankou a dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. Ľudia sa budú môcť sami rozhodnúť, či v ňom ostanú, alebo nie.

Podľa premiéra je v druhom pilieri takmer milión ľudí, ktorí budú mať z dvojpilierového systému menší dôchodok, ako keby do sporivého piliera nevstúpili. "Nám sa zdá, že najvhodnejším riešením, ako dať týmto ľuďom na dobrovoľnej báze možnosť sa rozhodnúť, je jeho otvorenie," povedal premiér.

Detaily k pripravovanému otvoreniu II. piliera v poradí už štvrtému - však odmietol konkretizovať. "Smeru sa minuli zdroje na ich nezodpovednú populistickú predvolebnú politiku, preto potrebuje úspory sporiteľov. Oni na ne už siahli, keď v minulosti veľmi nešťastným spôsobom ohrozili II.

pilier," neberie si servítku pred ústa opozičný poslanec Július Brocka (KDH). "Teraz sa rozhodli znovu siahnuť na úspory sporiteľov, a to tak, že stačí otvoriť II. pilier, vyhnať z neho časť ľudí a budú mať dosť peňazí aj na svoj druhý sociálny balíček. Ten prvý zaplatili ľudia z vyšších daní."

Kritický je k pripravovanej zmene aj analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS: "Vláda by mala pracovať na tom, aby II. pilier zatraktívnila, a nie aby namiesto odstraňovania chýb, ktoré spravila, len vyhnala sporiteľov nazad do I. piliera, ktorý vytvára už dnes obrovské straty. Pokiaľ sa dnes oplatí vystúpiť z II. piliera, tak je to najmä pre vládu, ktorá sporiteľom priznáva nespravodlivo nízky dôchodok z I. piliera, a obmedzuje možnosti sporiteľov, ako nakladať s úsporami. Ak by si sporitelia mohli úspory vybrať v hotovosti, poisťovne by sa museli viac snažiť, aby ich úspory získali." K novinke sa zatiaľ zdržanlivo vyjadruje Sociálna poisťovňa.

"Táto téma bude aktuálna, keď sa o nej definitívne rozhodne," odpovedal jej hovorca Peter Višváder. Príslušnú novelu, ktorá umožní otvoriť II. pilier, by mohol schváliť parlament v skrátenom legislatívnom konaní už na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá sa začína budúci týždeň v utorok.

Plus jeden deň, 22.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards