Štát sľubuje firmám milióny pre matky s deťmi. Podľa analytikov to problém nerieši (Aktuality.sk)

Podľa Jána Dingu program na podporu zamestnávania žien sa bude týkať rádovo tisícok osôb, matiek na rodičovskej dovolenke pritom máme vyše 140-tisíc. Celkový vplyv na zamestnanosť tak nebude veľký, povedal pre Aktuaity.sk dňa 21.1.2015.

Štát sľubuje firmám milióny pre matky s deťmi. Podľa analytikov to problém nerieši (Aktuality.sk)

Vláda rozbalila druhý sociálny balíček. Prostredníctvom detských kútikov podporí za 23 miliónov eur nové pracovné miesta pre matky s deťmi. Zamestnávatelia podávajú projektu pomocnú ruku, analytici ho však kritizujú. Vláda by sa mala vraj sústrediť na odstránenie tých prekážok, ktoré sama vytvára.

Podpora matiek

V praxi by to malo fungovať tak, že detské kútiky vzniknú priamo vo firmám. Zatiaľ čo matky budú pracovať, o ich deti sa postarajú profesionálni zamestnanci. Štát chce takto vytvoriť podmienky na to, aby mali ženy možnosť nastúpiť do zamestnania, či už napríklad na skrátený alebo plný pracovný úväzok.

Výhodou je, že firme pritom preplatia náklady spojené so vznikom samotného pracovného miesta. Ak príjme zamestnávateľ matku, ktorá ma dieťa do veku šesť rokov, pracovné miesto bude dotované do 90 percent celkovej ceny práce, maximálne do výšky priemernej mzdy. Pri zamestnávaní matiek s deťmi vo veku od šesť do desať rokov preplatia firme už iba polovicu nákladov.

Jedna firma tak bude môcť zamestnať najviac desať nových ľudí, čo je podmienka Bruselu. Osloviť chcú viac ako stovku firiem a vytvoriť spolu až 5-tisíc pracovných miest. Stihnúť to musíme ale do konca roka, inak by sme pre európske peniaze museli narýchlo hľadať vhodnejšie využitie.

„Myslím, že je to správny krok. Každý nástroj, ktorý máme v rukách na to, aby sme mobilizovali zamestnancov je vítaný,“ tvrdí Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Pričom dodáva, že hovoriť o funkčnosti či nefunkčnosti opatrenia je predčasné. Nakoľko je to otázka praxe, otvorené je nastavenie balíčka aj administratívnej náročnosti celého systému.
Boj o zamestnanosť

Analytik Ján Dinga z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz zdôrazňuje, že program na podporu zamestnávania žien sa bude týkať rádovo tisícok osôb, matiek na rodičovskej dovolenke pritom máme vyše 140-tisíc. Celkový vplyv na zamestnanosť tak nebude veľký. Podľa neho v otázke detských kútikov vo firmách by sa vláda mala sústrediť na odstránenie prekážok, ktoré ich tvorbe dnes sama ukladá.

„Dôvodom vysokej nezamestnanosti na Slovensku síce skutočne sú vysoké náklady práce, ktoré odrádzajú zamestnávateľov od prijímania nových zamestnancov. Avšak dôvod týchto vysokých nákladov práce je z veľkej časti nutnosť vykryť vysoké výdavky, ktoré spôsobila súčasná, ale aj minulé vlády. Aj samotný projekt bude krytý ďalšími výdavkami, ktoré tým pádom neposunú problém k jeho riešeniu,“ vysvetľuje analytik Martin Reguli z Nadácie F.A. Hayeka.

Ďalšou otázkou tak ostáva, či tento projekt nevyužijú zamestnávatelia už na pracovné miesta, ktoré by vytvárali aj bez toho. A vďaka tejto ponuke si len výrazne ušetria náklady.

Reguli si myslí, že zvyšovať zamestnanosť by plošne pomohla vláda skôr znížením daní, odvodov a postupným odstraňovaním regulácií, najmä v zákonníku práce alebo inej legislatívne ovplyvňujúcej podnikateľov.
Balíček ľuďom

Po tom, čo premiér na minuloročnom júnovom sneme ľavičiarov predstavil prvý sociálny balíček, avizuje ďalšie opatrenia na zvýšenie životnej úrovne. Druhý balíček chce vláda sústrediť na mladé rodiny a vytváranie nových pracovných miest. Opatrenia by mali zahŕňať aj zvyšovanie vianočného príspevku, zavedenie minimálneho dôchodku aj podporu turizmu.

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 21.1.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards