Najznámejší ekonómovia Slovenska rozobrali Ficov sociálny balíček: Takáto je realita! (Topky.sk)

Ako povedal na margo Ficovho sociálneho balíčka 27.5.2015 Richard Ďurana, celý balík je skôr rozdávanie peňazí, než nejaké systémové zmeny, ktoré by mali pomáhať sociálne slabším. Chýba tam konkrétne zverejnenie, odkiaľ pôjdu peniaze na tento balíček. Súčasne s balíkom by mali byť uvedené napríklad aj opatrenia na odstraňovanie plytvania a neefektívnych výdavkov verejnej správy.

Najznámejší ekonómovia Slovenska rozobrali Ficov sociálny balíček: Takáto je realita! (Topky.sk)

Idú voľby. Premiér Fico pripravil ďalší sociálny balíček pre voličov. Chystá sa naň minúť 200 miliónov eur a rozdať by ich mal širokým skupinám obyvateľstva. Preto sme sa obrátili na špičkových slovenských ekonómov, aby zhodnotili Ficove ekonomické nápady. Väčšina z nich balíček kritizuje, premiér by sa mal sústrediť najmä na systémové a plošné opatrenia, nie iba vyberať niektoré skupiny a tým rozdávať peniaze.

Richard Ďurana (INESS): Ťažko hľadať pozitíva

Celý balík je skôr rozdávanie peňazí, než nejaké systémové zmeny, ktoré by mali pomáhať sociálne slabším. Chýba tam konkrétne zverejnenie, odkiaľ pôjdu peniaze na tento balíček. Súčasne s balíkom by mali byť uvedené napríklad aj opatrenia na odstraňovanie plytvania a neefektívnych výdavkov verejnej správy.

Pozitívum je znižovanie DPH, aj keď len selektívne. Pri zvyšku opatrení ťažko hľadať pozitíva. Neviem, čo tam hľadá opatrenie napríklad podpora lyžiarskych kurzov. Ide o luxusné opatrenie, a čase, keď štát hospodári s ročným deficitom dve tisíc miliónov eur, sa obhajuje ťažko.

Chýba mi tam zameranie na sociálne slabších, tým vláda príliš nepomáha nájsť si prácu, pretože sú tam opatrenia, ktoré chudobnejším sťažia nájsť si prácu. To je príklad minimálnej mzdy. Tú máme aj na juhovýchodnom Slovensku vyššiu ako v Prahe.

 

Zvyšok článkov na Topky.sk, 27.5.2015

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards