Zistenie HN: Hotelieri chcú až o polovicu nižšie dane (Finweb)

Radovan Ďurana komentoval 28.2.2017 požiadavku podnikateľov v oblasti turizmu o zníženie DPH na ich služby pre Finweb

Zistenie HN: Hotelieri chcú až o polovicu nižšie dane  (Finweb)

Rezort financií mení zákon o dani z príjmu. Podnikatelia v cestovnom ruchu žiadajú od ministerstva viaceré úľavy.

Keď podporíme turizmus a kúpeľníctvo, pozdvihneme ekonomiku a dotiahneme k nám ďalších turistov z cudziny. Takto argumentoval pred voľbami líder SNS Andrej Danko, ktorému sa pomoc cestovnému ruchu napokon podarilo pretlačiť aj do programového vyhlásenia vlády. A práve v týchto dňoch sa začína jeho plán pretavovať do reality.

Diskusia sa začína

Na ministerstve financií sa chystá veľká novela zákona o dani z príjmu, súčasťou ktorej má byť aj daňové zvýhodnenie firiem podnikajúcich v turizme. Podľa informácií HN prichádzajú samotní hotelieri na rokovania s jasnou požiadavkou: chcú, aby im štát znížil daň z pridanej hodnoty z 20 na 10 percent.

"DPH na turistické služby je u nás jedna z najvyšších a predražuje naše služby v porovnaní s okolitými štátmi," povedal generálny riaditeľ Tatry mountain resorts Bohuš Hlavatý.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana však tvrdí, že slovenskému turizmu by viac pomohlo menej nezmyselných pravidiel a deregulácia. "DPH predražuje služby všetkých sektorov a je v záujme Slovenska, aby bola nižšia. Ale nemalo by dôjsť k selektívnemu zníženiu dane na vybrané sektory," povedal Ďurana.

Odpisovanie majetku

Nižšie dane nie je jediná požiadavka hotelierov. Za dôležité považujú presadiť, aby sa skrátila doba odpisovania majetku zo súčasných 40 na 20 rokov.

Prezident Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák vysvetľuje, že je nešťastné dlhé roky odpisovať niečo, čo nemá ani spolovice takú dlhú životnosť. "Ako príklad uvediem vzduchotechnické zariadenia v hoteli, ktorý odpisujete 40 rokov, ale jeho životnosť nebude ani dvadsať rokov. Čiže ešte ďalších 20 rokov odpisujete niečo, čo už dávno nemáte," vysvetlil.

Prvé rokovania o definitívnej podobe úľavy pre hotely a kúpele štartujú na ministerstve financií už tento týždeň. Nateraz je predčasné hovoriť o detailoch, odkázala hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová.

Veronika Šoltinská
Finweb, 28.2.2017

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards