Moslimovia slávia, dolár opäť končí a kuracie krídla škodia (Sme)

Denník Sme publikoval 3.5.2017 článok o aktuálnych hoaxoch vrátane hoaxu o páde eura a návratu k zlatému štandardu v Rusku, ku ktorým sa vyjadril Juraj Karpiš

Moslimovia slávia, dolár opäť končí a kuracie krídla škodia  (Sme)

 Putinov "geniálny ťah", ktorý má skončiť dominanciu amerického dolára, sa opäť nekonal. Jasajúcich moslimov nerozveselil teror, ale športové víťazstvo. A kuracie krídelká sú pre ženy nebezpečné...Jedine, že by neboli. Prehľad "alternatívnych" správ.

Moslimovia oslavujú teror

Pozrite sa na dav "umiernených" moslimov – oslavujú teroristický útok v Paríži!

Krátko po streľbe na parížskom bulvári Champs Élysées sa internetom začalo šíriť video, ktoré údajne zobrazovalo európskych moslimov, ako oslavujú teroristický útok. Server Gizmodo si všimol, že video sa pri podobných príležitostiach zjavuje už niekoľko rokov. Toto isté video sa šírilo aj po teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015. Krajne pravicové kontá na sociálnych sieťach ho rovnako opisovali ako moslimov oslavujúcich teroristický útok. V tejto podobe ho videlo viac ako pol milióna ľudí. Následne ho facebook i youtube stiahli. Pravda je, že video pochádza z roku 2009. Ako píše The Independent, britskí Pakistanci na ňom v Londýne oslavujú víťazstvo v kriketovom zápase. Videá sa na sociálnych sieťach ľahko šíria a ich pravosť sa overuje zložitejšie ako pri textoch alebo obrázkoch. Niekedy stačí vziať bežné spravodajské video a doplniť ho zavádzajúcim titulkom. Predviedol to napríklad český server Parlamentní listy, ktorý zverejnil staré video z protestu parížskych taxikárov a označil ho iba titulom "Toto je Paríž". Zviezol sa tak na protiutečeneckých náladách, video pritom s utečencami nemalo nič spoločné. Toto však šíriteľ zamlčal. (ho)

Dolár končí, pretože Rusko...

Časy amerického dolára ako medzinárodnej rezervnej meny sa končia. Hospodárstvo Spojených štátov čaká ťažká rana, pretože Rusko prechádza na zlatý štandard alebo v spolupráci s Čínou začne ignorovať dolár a spustí novú globálnu menu.

Takúto správu v rôznych obmenách šíria "alternatívne" médiá, často s titulom Putinov geniálny ťah. Články tohto typu krívajú minimálne na dvoch miestach. Dôležité je najmä to, že postavenie dolára ako medzinárodnej rezervnej meny neurčujú dohody krajín, ale dôvera jednotlivcov, firiem a štátov v túktorú menu.

Zlyhalo aj euro

Súčasné postavenie dolára ako medzinárodnej rezervnej meny je, zdá sa, neohrozené, tvrdí Juraj Karpiš, ekonomický analytik organizácie INESS. "Každá svetová rezervná mena raz skončí. Tento proces však netrvá roky, ale dekády a závisí od posúvania ekonomického ťažiska po svete," vysvetľuje Karpiš. Ambíciu byť alternatívou k doláru malo vo svojich začiatkoch euro, no "po existenčných problémoch dôveru zahraničia stratilo", dodáva analytik. Rusko alebo Čína by dokázali konkurovať doláru iba vtedy, ak by mali menu, ktorej investori a podnikatelia dôverujú viac ako americkej.

Čo by ohrozilo USA?

Druhý bod, v ktorom spomenuté články krívajú, je domnienka, že ak sa Rusko či Čína odvrátia od dolára, americkú ekonomiku to pošle ku dnu. Postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny síce Spojeným štátom vyhovuje, no nie sú od toho závislé, tvrdí Karpiš. Čína teoreticky má v rukách nástroj, ktorým by mohla hospodárstvo Spojených štátov poškodiť. Musela by začať hromadne vypredávať štátne dlhopisy USA, ktoré vlastní. "To by však ešte viac uškodilo samotnej Číne, keďže by na týchto dlhopisoch musela realizovať prípadnú stratu," dodáva Karpiš. Aj úvahy o zlatom štandarde považuje analytik za nepravdepodobné. Opakovanie je matkou hoaxu Takéto správy sa v "alternatívnych médiách" v približne rovnakej podobe objavujú už niekoľko rokov. Práve opakovanie sa podobnej správy je dobrou indíciou, že čítame hoax. Znamená to jednak, že článok je neaktuálny, a jednak, že udalosti, ktoré opisuje ako neodvratné, sa nestali, hoci ich "alternatíva" predpovedala už pred rokmi. Spomeňme si, koľkokrát sme už na oblohe mali vidieť Mars veľký ako mesiac v splne. (ho)

Kuracie krídla spôsobujú rakovinu

Má to byť údajne príbeh skutočnej ženy. Po chirurgickom odstránení cysty na maternici sa jej zdravotný stav príliš nezlepšil, jej problémy sa opakovali, takže znova vyhľadala lekársku pomoc. Bola zaskočená otázkou lekára, či často jedáva kuracie krídla.

Podobný text sa objavil na webových stránkach, ktoré varovali svojich čitateľov a tí správu šírili ďalej. Hovoril, že ľudia by nemali jesť niektoré časti kurčiat a argumentovali pseudovedeckými tvrdeniami o injekčnom podávaní rastových hormónov a antibiotík kurčatám s cieľom urýchlenia rastu. Najčastejším miestom vpichu týchto látok sú vraj krídla, preto je v nich koncentrácia hormónov najvyššia. Je to nezmysel.

Skombinovať hoax a strach

Rastové hormóny sú známe tým, že urýchľujú '72ast, a teda aj rast rôznych tkanív, cýst či dokonca rakovinových buniek. Na tieto látky sú najviac náchylné ženy, lebo u nich ľahko dochádza k hormonálnym zmenám, výsledkom čoho potom často býva rast cýst v maternici a prsníkoch.

Žiadne zdroje

Varovným znamením je v tomto prípade už pseudovedecký text, ktorý pracuje s množstvom faktov bez jediného odkazu na zdroj informácií. Na samotný obsah hoaxu sa už v roku 2014 pozrel David Mikkelson z portálu snopes.com. Zistil, že ide o hoax, ktorý je vyjadrením rozšírenej obavy týkajúcej sa živočíšnych produktov a hormónov. Priemerný človek dobre nerozumie pokrokom v tomto odvetví, čo spôsobuje obavy z konzumovaného mäsa. Požiadal aj o vyjadrenie Arkansaskej univerzity a americký potravinový dozor (FDA). Zistil, že pod vplyvom šľachtenia dnes kurčatá rastú rýchlejšie a do väčších rozmerov ako v minulosti. Podávať im rastové hormóny by nemalo význam, keďže tieto vtáky už nemôžu rásť rýchlejšie. Navyše ide o príliš nákladný a časovo náročný proces, ktorý si chovatelia jednoducho nemôžu dovoliť. Americká FDA zakázala využívanie hormónov pri chove hydiny už v roku 1960. Používanie rastových hormónov je zakázané aj v celej Európskej únii, teda aj na Slovensku. (kra)
 

kra
Sme, 3.5.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards