Prognózy NBS: Úroky čoskoro porastú, pôžičky budú drahšie (Nový Čas)

Zo strednodobého hľadiska je vzhľadom na rekordne nízku úrokovú sadzbu, nedávne opatrenia ECB a vývoj dlhovej krízy v Európe možné očakávať skôr rast ako pokles úrokov na Slovensku, hodnotil pre Nový Čas dňa 18.4. 2012 Juraj Karpiš z INESS.

Prognózy NBS: Úroky čoskoro porastú, pôžičky budú drahšie (Nový Čas)

Centrálna banka upozorňuje, že na Slovensku s najväčšou pravdepodobnosťou v najbližších mesiacoch príde k rastu úrokových sadzieb.

To by znamenalo drahšie spotrebné úvery i hypotéky. Nárastu úrokov u nás zatiaľ bráni konkurenčný boj bánk, ktoré držia sadzby asi o pol percenta nižšie, ako odzrkadľujú ukazovatele na svetovom trhu a opatrenia Európskej centrálnej banky (ECB).

Úrokové sadzby sú v súčasnosti nižšie, ako by mali byť podľa základných ukazovateľov na trhoch. Podľa Marka Ličáka z Národnej banky Slovenska (NBS) mali sadzby stúpnuť už pred niekoľkými mesiacmi. „Výraznejšie mali začať rásť už od začiatku minulého roka, ale vidíme, že konkurenčný boj znižuje sadzby približne o 0,5 percentuálneho bodu,“ podotkol Ličák. Dodal, že budúcnosť vývoja na slovenskom bankovom trhu bude závisieť od toho, či prevládne konkurencia, alebo trhové ukazovatele. „Dokážeme odhadnúť, ako by mali vyzerať úrokové sadzby na základe určitých fundamentov - vývoj trhu štátnych dlhopisov, medzibankové sadzby, kreditné riziko. Na základe tohto modelu mali sadzby začať rásť,“ povedal Ličák.

Podobný názor má aj Juraj Karpiš z ekonomického inštitútu Iness. „Zo strednodobého hľadiska je vzhľadom na rekordne nízku úrokovú sadzbu, nedávne opatrenia ECB a vývoj dlhovej krízy v Európe možné očakávať skôr rast ako pokles úrokov na Slovensku,“ uviedol Karpiš. Zvýšenie úrokových sadzieb sa negatívne dotkne tých, ktorí si chcú zobrať úvery alebo sa im končí fixácia hypotéky.

Nový Čas, 18.4. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards