Šetrenie vlády: Príde o prídavky na dieťa až 40 % domácností? (Nový Čas)

Myslíme si, že je to dobrý krok. Pri súčasnom sociálnom systéme poberajú dávky aj ľudia s nadštandardnými príjmami. Zobralo by sa tým, ktorí to nepotrebujú a pomohlo by to ľuďom, čo pomoc potrebujú, keďže by nemuselo prísť napríklad k zvýšeniu daňového zaťaženia, hodnotil obmedzenie rodičovských dávok prímovým stropom pre Nový Čas dňa 4.6. 2012 Richard Ďurana z INESS.

Šetrenie vlády: Príde o prídavky na dieťa až 40 % domácností? (Nový Čas)

Zatiaľ čo v súčasnosti výška vášho zárobku pri vyplácaní rodičovských dávok nie je podstatná, v budúcnosti by to tak už nemuselo byť.

Štát by tak dokázal ušetriť nemalé finančné prostriedky. Ministerstvo práce hľadá riešenie, ako citlivo zvýšiť adresnosť dávok, aby to neohrozilo sociálnu situáciu ľudí. Jednou z možností, ako ušetriť peniaze a pomôcť tak verejným financiám, je obmedzenie rodičovských dávok príjmovým stropom. V praxi by to znamenalo, že by na ne mali nárok iba tí, ktorí majú príjem do určitej výšky. Navrhuje to štúdia ekonómov Horvátha a Odora.

Podľa nej by tak o prídavky na dieťa a daňový bonus prišlo horných 40 % domácností. „Myslíme si, že je to dobrý krok. Pri súčasnom sociálnom systéme poberajú dávky aj ľudia s nadštandardnými príjmami,“ povedal Richard Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (Iness). Ako doplnil, ušetrili by sa tým nemalé finančné prostriedky. „Zobralo by sa tým, ktorí to nepotrebujú a pomohlo by to ľuďom, čo pomoc potrebujú, keďže by nemuselo prísť napríklad k zvýšeniu daňového zaťaženia,“ dodal.

Rezort práce určité úpravy v tejto oblasti zvažuje. „Ministerstvo práce sa v zmysle programového vyhlásenia vlády zaoberá aj otázkou zvýšenia adresnosti vyplácania štátnych sociálnych dávok a finalizuje varianty citlivého riešenia tejto otázky,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Ako dodal, východiskom prípadnej redukcie niektorých dávok je z pohľadu ministerstva filozofi a, že sa nemôže dotknúť tých, ktorým by sa tak ohrozila ich sociálna situácia. Problematikou sa budú v blízkej budúcnosti zaoberať sociálni partneri na rokovaní rady pre solidaritu a rozvoj.

Nový Čas, 4.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards