Na chyby ECB najviac doplatí Nemecko (Finweb)

Ako povedal Juraj Karpiš z INESS pre Finweb dňa 23.8. 2012, vytváranie nových peňazí centrálnou bankou na nákup problematických  dlhopisov nie je riešením ne-solventnosti krajín ale iba prerozdelením  nákladov nezodpovedných lokálnych politík na obyvateľov ostatných krajín.

Na chyby ECB najviac doplatí Nemecko (Finweb)

Je ECB pod vplyvom Nemecka? Mala by neobmedzene nakupovať dlhopisy? Čítajte Tému týždňa.

 Kamil Boros, X-Trade Brokers

Pokiaľ ECB nezačne neobmedzene nakupovať dlhopisy bude sa napätie na trhoch stupňovať. A to by bez intervencií ECB mohlo dokonca viesť až k tomu, že by eurozónu opustili viaceré krajiny. Keby napríklad Španielsko alebo Taliansko opustilo eurozónu, tak by ich meny výrazne oslabili, a nielen štát, ale aj banky, firmy a domácnosti nedokázali splácať dlh voči európskym bankám. A práve na tom by najviac utrpelo Nemecko, ktorého banky ako najväčší intra-európsky veritelia financovali perifériu.

Ronald Ižip, Trim Broker

Zdá sa, že je to práve Nemecko,ktoré má najväčší vplyv v ECB a stále z pozadia kontroluje jej rozhodnutia. A  nemôžeme sa čudovať, Nemecko je najväčším akcionárom Európskej centrálnej banky, a zároveň aj najväčším nositeľom rizika potenciálne chybných rozhodnutí tejto inštitúcie.  

Juraj Karpiš, INESS

Vytváranie nových peňazí centrálnou bankou na nákup problematických  dlhopisov nie je riešením ne-solventnosti krajín ale iba prerozdelením  nákladov nezodpovedných lokálnych politík na obyvateľov ostatných krajín.

Martin Prokop, Next Finance

Nemecko je na zástupcu ostatných veľkých ekonomík samo. Podľa nich by sa ECB mala zameriavať iba na svoj ​​základný cieľ menovej politiky, zatiaľ čo zástupcovia väčšiny krajín sa prikláňajú k novému kolu vykupovania dlhopisov.

Finweb, 23.8. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards