Prázdniny sa končia, jazda do pekla sa môže začať (TVNoviny.sk)

ECB uz "rotačky" niekoľkokrát spustila, najvýraznejšie pri dvoch zimných kolách LTRO pôžičiek pre európske banky. Európa nemá vo vrecku zdroje na záchranu celého finančného systému, signálom pre ECB bude ďalšie zhoršovanie zdravia finančných inštitúcií, povedal pre TVNoviny.sk dňa 30.8. 2012 Martin Vlachynský z INESS.

 

Prázdniny sa končia, jazda do pekla sa môže začať (TVNoviny.sk)

Koniec letných prázdnin tento rok ponesú tažko nielen mnohí školáci, ale asi aj celý svet. Ekonomické problémy totiž opäť raz narástli do rozmerov, že práve počas blížiacej sa jesene môže prísť "výbuch".

Tak ako v roku 2008, keď v septembri padol Lehman Brothers.

Presnejšie odhadnúť, kedy by obávaný moment mohol prísť, nie je možné, zhodujú sa oslovení analytici.

Nemecko a zvyšok planéty

Zlými správami sú informácie o spomaľovaní nemeckej ekonomiky. Nemecko pri tom v predchádzajúcich rokoch doslova valcovalo konkurentov a zažívalo hospodársky rozkvet.

Táto éra sa končí, už aj v Nemecku pribúdajú nezamestnaní piaty mesiac v rade.

Nemci sa tak dostávajú pod priamy tlak problémov, ktoré možno oddialiť už zrejme len jediným spôsobom - "tlačením" peňazí, za ktoré sa nakúpia dlhopisy krachujúceho Talianska a Španielska.

Berlín to doposiaľ tvrdo odmietal, pričom viacerí ekonómovia to považujú sa správnu cestu, ktorá ukončí smrteľnú éru kopenia dlhov.

Lenže práve dnes vyšla správa, podľa ktorej by rozpad eurozóny spôsobil Nemecku škody vo výške horibilných desať percent HDP (v roku 2009 klesla ekonomika Slovenska o necelých päť percent a razom ostali bez práce desaťtisíce ľudí).

Mnohí sú pri tom presvedčení, že ak Berlín nedovolí "tlačenie" peňazí, eurozóna nebude mať šancu prežiť.

Hra nervov

Nemeckí politici čelia podobne ako slovenskí nevôli občanov, ktorým sa nepozdáva "rozdávanie" pôžičiek Grékom či Španielom.

Presviedčať, že "južanom" treba požičať, aby mali za čo napríklad nakupovať nemecké výrobky, zrejme nie je jednoduché.

Avšak v momente, keď úroky za dlhopisy Talianska a Španielska opäť porastú, zosilnie aj tlak na Berlín.

Kedy Nemcom "prasknú nervy" a privolia, aby Európska centrálna banka nakupovala vládne papiere problémových štátov, si Martin Vlachynský z mimovládneho inštitútu INESS a ani analytik X-trade Brokers Kamil Boros netrúfli odhadnúť.

Boros však pripúšťa, že to môže byť skoro. "Ohlásený by tento krok mal byť na jednom z najbližších zasadnutí," zhrnul čo očakáva od Európskej centrálne banky.

A čo potom?

Nové peniaze by mali udržať ilúziu, že obrovské dlhy budú niekedy splatené. Zároveň však môže takýto krok spustiť rast cien - infláciu - a vylúčená nie je ani nekontrolovaná hyperinflácia, čiže katastrofa v inej podobe.

Nech už tlačenie peňazí dopadne akokoľvek, analytici predpovedajú, že kríze sa nevyhneme.

"Nevidíme spôsob, ako súčasným udržiavaním nerentabilných investícií pri živote za pomoci tlačiarní môže európska ekonomika dostať nový impulz," poznamenal Boros

"Šanca, že ekonomicky vyrastieme z problémov v najbližších rokoch, je veľmi malá," pridal sa Vlachynský.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 30.08.2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards