Európske banky zatiaľ pod dohľad Bruselu nepôjdu (Pravda)

Ako povedal Juraj Karpiš z INESS dňa 19.10. 2012 pre denník Pravda, otázka optimálneho usporiadania, regulácie a dohľadu nad európskym bankovým systémom by sa mala riešiť rozvážne, v pokoji a bez časového tlaku a až po ozdravení bánk.

Európske banky zatiaľ pod dohľad Bruselu nepôjdu (Pravda)

Vznik bankovej únie sa odkladá na neurčito a európske banky tak zostanú pod dohľadom národných centrálnych bánk. Navrhovaný bankový dohľad totiž narazil na toľko politických, praktických a aj právnych prekážok, že jeho fungovanie od januára 2013 je vylúčené.

Dohľad nad bankami má byť súčasťou vytvorenia bankovej únie. Jej zmyslom je do budúcnosti zabrániť vzniku finančnej krízy. Najrazantnejšie proti sa ešte pred summitom 27 európskych krajín v Bruseli vyslovil český premiér Petr Nečas.

Myšlienku bankovej únie sústredenej pod strechu Európskej centrálnej banky v súčasnej podobe odmietajú aj Veľká Británia či Nemecko a spolu s nimi aj malé krajiny ako Slovensko.

Slovenské obavy vyplývajú najmä z toho, že zdravé dcérske banky by sa v rámci bankovej únie museli skladať na choré materské banky.

Ďalšou prekážkou je samotná realizovateľnosť bankovej únie. Mnoho analytikov pochybuje, či by mala ECB okamžite k dispozícii kapacitu a schopnosti ustrážiť všetkých šesťtisíc európskych bánk.

Na summite, ktorý dnes pokračuje druhým dňom, vyplával na povrch aj právny problém. Podľa denníka Financial

Times, ktorý sa odvoláva na vrchného právneho poradcu Európskej rady, ide bankový plán nad rámec kompetencií ECB. Eurokomisár Michel Barnier zodpovedný za finančnú reguláciu však tvrdí, že to celkom tak nie je, hoci pripúšťa, že niektoré právne otázky ešte vyriešiť treba.

Banková únia by mala vznikať postupne v niekoľkých krokoch. Najprv by mala vzniknúť banková supervízia spadajúca do právomocí Európskej centrálnej banky (ECB). Neskôr by sa založil aj spoločný fond na riešenie problémov bánk a nakoniec garančný fond na ochranu vkladov obyvateľov. Konkrétne, a už teraz ostro kritizované, návrhy sú však len k podobe bankového dohľadu v rukách ECB.

"Banková únia má zmysel, ak budú platiť jednotné pravidlá pre celú úniu, bude jediný jednotný .garančný fond a bude jediná rovnaká garančná schéma s rovnakými pravidlami pre všetkých. Momentálne je to tak na pol ceste," uviedla hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Monika Kuhajdová. "Napriek tomu, že je potrebné zrealizovať ešte mnoho dôležitých krokov na vytvorenie bankovej únie, je vnímaná z nášho pohľadu ako krok správnym smerom," povedala hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS) Jana Kováčova. Niektorí analytici však oponujú: "Banková únia sa slovenských bánk výrazne dotkne. Slovenská má tú smolu, že veľa bánk patrí zahraničným bankovým skupinám. A ako to európski politici vymysleli zdravé časti finančnej skupiny by mali finančne podporiť slabšie časti tejto skupiny. Inak povedené, slovenské banky by mohli byť vyzvané k tomu, aby pomohli svojím zahraničným matkám," upozorňuje Markéta Šichtaŕová zo spoločnosti NextFinance.

Svoj postoj stavia na tom, že keď budú právomoci NBS presunuté na ECB, nemožno veľmi počítať s tým, že by sa slovenských bánk niekto zastal. Veľké banky tak môžu byť zachraňované na úkor malých, aj keď oveľa stabilnejších bánk.

Ekonómovia taktiež upozorňujú, že zavedenie bankovej únie nie je technicky a organizačne okamžite uskutočniteľné. "Otázkou zostáva, či sa nepôjde skôr len o formálne odovzdanie právomocí," hovorí analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly. ECB totiž podľa neho nedisponuje dostatočnými kapacitami ani informačnými zdrojmi na to, aby mohla v plnej miere regulovať národné bankové sektory bez toho, aby sa pri tom vo veľkej miere musela spoliehať práve na národných regulátorov. "Z toho vyplýva potenciálne riziko aj pre samotnú ECB, nakoľko by takto mohla niesť zodpovednosť za rozhodnutia národných regulátorov," dodáva Púchly.

Časť analytikov zase tvrdí, že centralizovaný dohľad nad bankami v únii neponúka riešenie existujúcich problémov.

"Tie totiž spočívajú v už vzniknutých stratách bánk, s ktorými dohľad nič nespraví. Momentálne prebieha strategická hra o distribúciu týchto strát medzi daňových poplatníkov členských krajín menovej únie. Otázka optimálneho usporiadania, regulácie a dohľadu nad európskym bankovým systémom by sa mala riešiť rozvážne, v pokoji a bez časového tlaku a až po ozdravení bánk," myslí si analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS Juraj Karpiš. EÚ bankovou úniou smeruje k hlbšej politickej a fiškálnej centralizácii. Každý krok k spoločnej politike však znamená aj obmedzenie pre regióny a stratu suverenity. "Práve preto napríklad Veľká Británia nechce participovať na takomto zjednotení bankového trhu," konštatuje riaditeľ Saxo Bank pre strednú Európu Karol Piovarcsy.

Európski politici mali diskutovať aj o vytvorení centrálneho rozpočtu eurozóny, na ktorý by sa malo vzťahovať tzv. late pravidlo o vyrovnanom rozpočte. Návrh je zatiaľ v rovine úvah. Na to, aby Brusel dostal kontrolu nad rozpočtami, bude najprv nutný súhlas všetkých 17 krajín eurozóny. Slovensko sa pridalo ku krajinám, ktoré so zlatým pravidlom súhlasia. "Takéto opatrenie považujem za vážny zásah do suverenity členských štátov. V konečnom dôsledku však nemusí mať očakávaný efekt. Ako sme boli opakovane svedkami v prípade Grécka, ani takáto kontrola nedokáže zaručiť dodržiavanie naplánovaných úsporných opatrení," tvrdí Púchly.

Kontrolu rozpočtov presadzuje najmä nemecká kancelárka Angela Merkelová. Už pred summitom však bolo jasné, že dohoda sa bude rodiť ťažko. Merkelová sa vyslovila za právomoc Európskej komisie vetovať národné rozpočty ktoré porušujú pravidlá EÚ. Francúzsky prezident Francois Hollande ju však odignoroval vyhlásením, že táto téma nie je na programe summitu a prioritou je smerovanie k bankovej únii.

Vajs Miroslav

Pravda, 19.10. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards