Štáty musia Grécku odpustiť časť dlhu, tvrdia analytici (Finweb)

Podľa Martina Vlachynského z INESS, čím skôr dôjde k bankrotu Grécka, tým skôr bude môcť krajina začať so skutočným ozdravovaním svojej ekonomiky. Ako uviedol pre Finweb dňa 19.11. 2012, všetko dosiaľ nasvedčuje tomu, že stratégia tlačenia problémov pred sebou a neustálych výnimiek z pravidiel a dohôd bude pokračovať.

Štáty musia Grécku odpustiť časť dlhu, tvrdia analytici (Finweb)

Verejní veritelia budú musieť Grécku odpustiť časť jeho dlhu. Zhodujú sa na tom analytici oslovení TASR, podľa ktorých je to nevyhnutný krok k tomu, aby sa dlh krajiny znížil na udržateľnú úroveň. "Otázkou je len, kedy a aká veľká časť to bude a tiež, za akých podmienok," upozornil riaditeľ Inštitútu pre sociálne a ekonomické reformy (INEKO) Peter Goliaš.

Podľa ekonóma Slovenskej akadémie vied (SAV) Vladimíra Baláža nemôže dôjsť k odpísaniu časti dlhu "hneď zajtra". Takýto krok voči verejným veriteľom, ako sú Európska centrálna banka (ECB) a členské štáty Európskej únie (EÚ), by totiž mohol spustiť dominový efekt pri ostatných krajinách eurozóny. "Čiže určite nie je v záujme eurozóny, aby teraz Grécko zbankrotovalo, čo sa týka pohľadávok zahraničných vládnych veriteľov," konštatoval pre TASR Baláž.

Ako ďalej upozornil, grécky dlh je v súčasnej výške pre túto krajinu nezaplatiteľný. A to aj napriek tomu, že súkromní veritelia už odpustili Grécku 50 % zo svojich pohľadávok. Na rade sú teraz štátni veritelia a otázkou je len, kedy a akým spôsobom krajine časť dlhov odpustia. "Môžu to urobiť tak, že odložia splatnosť na 20 alebo 30 rokov a dajú tam nejaké veľmi nízke alebo žiadne úroky," priblížil Baláž.

Podľa riaditeľa INEKO by však príliš skoré a benevolentné odpustenie dlhu zvýšilo riziko morálneho hazardu a dlh krajiny by tak narástol na neudržateľné úrovne. "Je preto potrebné ďalej vyžadovať od Grécka reformy a potrebné škrty vo verejných výdavkoch," podotkol Goliaš. Potrebné úspory na roky 2015 a 2016 boli vyčíslené na dodatočné 4 miliardy eur.

Čím skôr dôjde k bankrotu Grécka, tým skôr bude môcť krajina začať so skutočným ozdravovaním svojej ekonomiky. Myslí si to analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský, podľa ktorého mala krajina začať s budovaním ekonomického rastu už pred dvoma rokmi.

Grécko však neobíde ani vyplatenie ďalšej tranže finančnej pomoci. "Všetko dosiaľ nasvedčuje tomu, že stratégia tlačenia problémov pred sebou a neustálych výnimiek z pravidiel a dohôd bude pokračovať," myslí si Vlachynský. Ako dodal, dôjde pravdepodobne aj k posunu povinnosti Grécka dosiahnuť dohodnuté záväzky o dva roky neskôr.

O ďalšom osude Grécka a forme pomoci, ktorú dostane, budú v utorok (20. 11.) rozhodovať ministri financií eurozóny.

TASR

Finweb, 19.11. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards