Slovákom hrozia nižšie penzie (Hospodárske noviny)

Prvé doživotné dôchodky budú nízke a sporiteľov málo, čo je prirodzene málo atraktívny trh, uviedol na margo anuitnej novely dňa 7.3.2014 Radovan Ďurana z INESS.

Slovákom hrozia nižšie penzie (Hospodárske noviny)

Tisíckam ľudí hrozí nižší dôchodok z druhého piliera. Dôvodom sú životné poisťovne, ktoré sa do vyplácania súkromných penzií príliš nehrnú. Je to zlá správa pre penzistov, ktorí už v roku 2015 budú ako prví dostávať súkromný dôchodok. „Viaceré poisťovne sa už do výplaty odmietli zapojiť, naopak, svoj definitívny záujem nepotvrdila zatiaľ žiadna,“ informuje manažér Slovenskej asociácie poisťovní Miroslav Čamek.

V praxi ide o to, že by sa poisťovne pri výpočte penzie z nasporenej sumy mali snažiť o čo najzaujímavejšiu ponuku pre ľudí. A čím menej poisťovní sa do vyplácania zapojí, tým budú cítiť menší konkurenčný tlak. Aj vďaka tomu môžu byť ponuky pre penzistov menej výhodné.

„Takáto konkurencia bude len naoko,“ hovorí investičný riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko. Rezort práce konštatoval, že biznis bude pre poisťovne výhodný najskôr až o päť rokov.

Dôvodom, pre ktorý sa poisťovne zatiaľ do vyplácania dôchodkov nehrnú, je pritom jednoduchý. Na začiatku to pre nich totiž nebude príliš výhodný biznis. „Prvé doživotné dôchodky budú nízke a sporiteľov málo, čo je prirodzene málo atraktívny trh,“ hovorí analytik Iness Radovan Ďurana. V roku 2015 má totiž z druhého piliera vyjsť len tritisíc ľudí, ktorí si priemerne nasporili štyritisíc eur. Ich dôchodky sa tak budú pohybovať na úrovni dvadsiatich eur.

Poisťovne analyzujú riziká
Aj preto si mnohé životné poisťovne nie sú isté, či chcú do biznisu vstúpiť hneď od začiatku. „Pozorne sledujeme tvorbu legislatívneho návrhu. Všetky kroky zvážime po analýze finálnej podoby novely zákona,“ hovorí predsedníčka predstavenstva Poisťovne Poštovej banky Alexandra Pavlovičová.

Na vyplácanie penzií sa musia totiž pripraviť a s tým sú spojené aj určité napríklad administratívne náklady. Ako ďalej dodáva Čamek, každá poisťovňa potrebuje dostatok dát na to, aby vedela správne vypočítať výšku penzií. Ale aj peňazí. To aby vedela pokryť svoje výdavky v prípade, že sa po rokoch ukáže, že sa prepočítala. „Reálnu úmrtnosť prvých dôchodcov bude možné vyhodnotiť najskôr po 15 – 20 rokoch,“ dodáva Čamek.

To však bude už doba, keď z druhého piliera začnú vychádzať už aj tí, čo si sporili dlhšie, a teda si ušetrili aj viac peňazí. Poisťovne, ktoré sa do vyplácania dôchodkov zapoja až po čase, tak budú mať podľa Michala Nalevanka tiež prehľad o tom, aké ponuky dáva ich konkurencia. Na druhej strane generálna riaditeľka sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia na ministerstve práce Jana Kolesárová dodáva, že práve tie poisťovne, ktoré sa zapoja ako prvé, budú mať konkurenčnú výhodu. Napríklad tým, že ľuďom už budú známe.

V Poľsku vetovali zákon
Boj medzi poisťovňami vyvolá podľa Kolesárovej aj zoznam s ponukami, ktoré penzista dostane. Bude si ich totiž môcť porovnať. Scenár, keby sa do vyplácania nezapojila ani jedna spoločnosť, odborníci vylučujú. Ak by sa tak predsa len stalo, rezort práce dokáže včas navrhnúť riešenie. Poisťovne musia totiž o zapojení sa informovať štát už v druhej polovici tohto roka. Varovným príkladom môže byť však podľa Nalevanka Poľsko, kde prezident vetoval novelu zákona. Obával sa totiž aj toho, že sa do výplacania penzií nezapoja žiadne inštitúcie.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 7.3.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards