Richter ustúpil. Ľudia sa k penziám môžu dostať ľahšie (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 20.3.2014 Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny, aj pri trojnásobku životného minima by zákon považoval sporiteľov za malé deti.

Richter ustúpil. Ľudia sa k penziám môžu dostať ľahšie (Hospodárske noviny)

Minister práce Ján Richter sa nebráni zjemneniu podmienok, vďaka ktorým by mohlo viac ľudí dostať peniaze na ruku.

Vybrať si ušetrené peniaze naraz alebo postupne či niekoľko rokov po splátkach alebo ako pravidelný dôchodok až do konca života. Takúto šancu vybrať si, čo s úsporami v druhom pilieri, môže dostať viac sporiteľov. Teda aj tých, ktorí si na svojich súkromných účtoch našetrili menej.

Desaťnásobne viac ľudí

Doteraz totiž rezort práce počítal s možnosťou, že šancu vybrať si budú mať len tí sporitelia, ktorým vyjde mesačná doživotná penzia najmenej 800 eur. Teda štvornásobok životného minima. Ostatným, ktorí by na túto hranicu nedosiahli, by zostala len jedna možnosť – čerpať peniaze ako dôchodok.

Po novom sa však do hry dostáva šanca, že táto hranica by sa znížila. A ľuďom by tak stačilo, aby si našetrili napríklad na 600-eurový dôchodok. V preklade – trojnásobok životného minima. V praxi by teda malo možnosť voľby až desaťnásobne viac sporiteľov. V najbližších rokoch by sa ich počet zvýšil zo 45 na približne 450 ľudí. Teda približne 15 percent zo všetkých sporiteľov, ktorí budú ako prví čerpať súkromné dôchodky.

Podľa zistení HN takúto možnosť dokonca pripustil aj šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD). Sme pripravení vrátiť sa k tejto problematike, ak dostaneme argumenty a zdôvodnenia, ktoré presvedčia – potvrdil Richter.

Ide o pozitívnu správu. „Na výber by malo viac ľudí,“ hovorí šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Stanislav Žofčák. Ako však na druhej strane upozorňuje analytik INESS Radovan Ďurana, štát bude tak či tak časti dôchodcov predpisovať, ako majú nakladať so svojimi úsporami. „Aj pri trojnásobku životného minima by zákon považoval sporiteľov za malé deti.“

Rezort práce však nesúhlasí. Tvrdí, že ak by sa zrušilo toto kritérium, mohli by ľudia vybrať všetky svoje peniaze naraz a minúť ich napríklad na dovolenku. A na to druhý pilieri zriadený nebol. Nízke nastavenie násobku zvyšuje pravdepodobnosť prepadu dôchodcu do sociálnej siete štátu či vzniku nároku na dávku v hmotnej núdzi – tvrdí hovorca ministerstva Michal Stuška.

Postupné zvyšovanie penzie

Ani takáto úľava by však nebola zadarmo. V praxi by sa totiž musela penzia, ktorú by senior dostával do konca života, každý rok zvyšovať. A to približne o dve percentá. Ako upozorňujú odborníci, takéto dôchodky budú totiž prvých pár rokov nižšie, ako by boli, ak by sa nemuseli postupne zvyšovať. „Oplatí sa to len tým ľuďom, ktorí sa dožijú vysokého veku,“ tvrdí odborník na druhý pilier z Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo. Človek s úsporami výške 10-tisíc eur, ktorý by dôchodok poberal 19 rokov, by tak v prvých rokoch dostával mesačne až o 13 eur nižšiu penziu. A aj preto podľa investičného riaditeľa spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michala Nalevanka nie je možné jednoznačne povedať, pre koho by bola zmena jednoznačne výhodná.

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 20.3.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards