Slováci nie sú ochotní platiť za plyn viac (Aktuality.sk)

Podľa Martina Vlachynského z INESS by zlatou strednou cestou bola čo najväčšia liberalizácia európskych trhov. Tá by umožnila výber dodávateľa na základe preferencií zákazníka, ktorý by sa rozhodoval, či kúpiť drahší a spoľahlivejší plyn napríklad z Nórska, alebo lacnejší plyn z Ruska s nutnosťou držania vysokých zásob, pre prípad výpadku dodávok, povedal pre portál Aktuality.sk dňa 10.6.2014.

Slováci nie sú ochotní platiť za plyn viac (Aktuality.sk)

Len necelá polovica Slovákov by bola ochotná platiť za drahší plyn, ak by sa tým znížila naša závislosť na Rusku. Zvýšenie ceny by však muselo byť do 10 percent. Vyplýva to z prieskumu najväčšieho alternatívneho dodávateľa energií na našom trhu Slovakia Energy.

Zdraženie maximálne o 10 percent

Ako totiž ukázal prieskum medzi zákazníkmi spoločnosti, slovenské domácnosti nie sú príliš ochotné znášať vyššie náklady za našu väčšiu energetickú nezávislosť. Iba každý druhý zákazník totiž v ankete odpovedal, že by zaplatil o zhruba 10 percent viac za plyn, pokiaľ by sa tým znížili dovozy tejto suroviny z Ruska.

Väčšie zdraženie by akceptovalo len niečo vyše 4 percentá obyvateľov Slovenska. „Viac ako polovica našich zákazníkov, teda 53 percent, nie je ochotná priplatiť si za plyn len preto, aby bolo Slovensko menej závislé na ruskom plyne. Faktom však je, že trh reaguje na geopolitické zmeny veľmi senzitívne a ceny plynu tak môže ukrajinská kríza v dlhodobom horizonte ovplyvniť,“ povedal konateľ Slovakia Energy Jiří Písařík.
Závislosť nám príliš neprekáža

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že Slováci sa zatiaľ potenciálnou hrozbou kvôli rusko-ukrajinskému konfliktu priveľmi nezaoberajú. Viac ako 60 percent opýtaných totiž závislosť od ruského plynu neprekáža. Podľa Písaříka jedným z dôvodov však môže byť aj ich nie celkom jasná predstava o tom, do akej miery sme na ruskom plyne závislí.

„O tom, že z Ruska dovážame takmer 100 percent tejto komodity, vedela len desatina opýtaných. Takmer polovica si pritom myslí, že naša energetická závislosť na ruskom plyne sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 70 percent,“ dodal.
Čechom vadí závislosť viac

Na rozdiel od nás naši západní susedia sú viacej kritickí v tejto oblasti. Pre ilustráciu, obyvateľom Českej republiky, ktorá je na energetických zdrojoch závislá menej, a to približne na 70 percent, vadí táto skutočnosť viac. Až 55 percent opýtaných Čechov sa v podobnom prieskume realizovanou materskou spoločnosťou Bohemia Energy vyjadrilo, že im tento stav prekáža.

Na druhej strane však taktiež nie sú príliš ochotní za zmenu tohto stavu zaplatiť viac. Rovnako ako Slováci len 10 percent obyvateľov spoza rieky Moravy by akceptovalo drahší plyn.
Diverzifikácia niečo stojí

Podľa analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského umelo dosiahnutá diverzifikácia je vlastnosť, za ktorú musia spotrebitelia jednoducho zaplatiť. Zlatou strednou cestou by bola čo najväčšia liberalizácia európskych trhov.

„Tá by umožnila výber dodávateľa na základe preferencií zákazníka, ktorý by sa rozhodoval, či kúpiť drahší a spoľahlivejší plyn napríklad z Nórska, alebo lacnejší plyn z Ruska s nutnosťou držania vysokých zásob, pre prípad výpadku dodávok,“ vysvetlil.

Konflikt by mohol zvýšiť ceny

Slovensko je jedným zo šiestich štátov, ktoré sú absolútne závislé od ruského plynu. Ten pokrýva približne tretinu našej energetickej spotreby, pričom až 96 percent tejto suroviny pochádza z Ruska. V prípade ropy je naša závislosť ešte vyššia.

Ak by teda v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu došlo k dlhodobému obmedzeniu dodávky týchto nerastných surovín, v zimnom období by jeho dôsledky postupne mohli pocítiť aj bežní slovenskí spotrebitelia.

Ako však Vlachynský dodáva, naša závislosť má aj druhú stranu mince, nakoľko pre Rusko je veľkým rizikom, že polovicu jeho príjmov štátneho rozpočtu tvoria predaje ropy a plynu. Nedá sa preto vylúčiť žiaden scenár, ale tak ako my nemáme lacnú náhradu za ruský plyn, Rusko nemá náhradu za takého dobrého zákazníka.

„Po dekáde dohadovania síce podpísali dohodu s Čínou, ale tá akurát tak nahradí pokles dodávok do Európy za posledné roky. Aj za čias studenej vojny bol Sovietsky zväz spoľahlivým dodávateľom komodít na západ,“ uzavrel. 

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 10.6.2014

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards