Vysoká škola aj rekvalifikácia (TV Markíza)

TV Markíza odvysielala 25.6.2017 reportáž o plánovanom preškoľovaní absolventov vysokých škôl na lukratívnejšie oblasti ako IT, ktorú komentoval Róbert Chovanculiak

Vysoká škola aj rekvalifikácia (TV Markíza)

Viktor Vincze, moderátor: "Majú vysokú školu, no firmy sa o nich netrhajú. Štát možno už čoskoro zaplatí absolventom preškolenie. Navrhuje to podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: "Aj zamestnávatelia hovoria, že to môže byť liek na nedostatok pracovníkov. Otázne je, či neplytváme peniazmi na štúdium mladých, keď im potom treba platiť ešte aj rekvalifikáciu."

Andrea Šprochová, redaktorka: "Firmy nevedia nájsť 10 tisíc ITčkarov. O 3 roky to môže byť raz toľko. Vyzvali vládu, aby investovala do informatiky. Zároveň chcú preškoliť absolventov, ktorí majú diplom, no v odbore sa nevedia zamestnať."

Mário Lelovský, IT asociácia Slovenska: "Ak máme na trhu práce 50 tisíc vysokoškolákov, ktorí sa potácajú medzi stredoškolskými kvalifikáciami v zamestnaní a podobne, načrime do nich."

Andrea Šprochová: "Lukáš vyštudoval v Prešove marketing a medzinárodný obchod, no robí prácu stredoškoláka, je hlavným barmanom."

Lukáš Vrábeľ: "Bolo trošičku problematické nájsť si prácu. Práca za barom ma bavila."

Andrea Šprochová: "Päť rokov na univerzite vraj neľutuje a hovorí, že rekvalifikačný kurz by nezobral."

Lukáš Vrábeľ: "Ja osobne nie, i keď viem, že sú to odbory, ktoré sú hrozne trendy a hrozne in. Ja som sa v mojej profesii našiel a mňa baví."

Andrea Šprochová: "Takýchto prípadov sú tisíce. Na vysokoškolákov pritom idú ročne stovky miliónov eur, aj na odbory, v ktorých nie je šanca sa zamestnať. Napríklad na humanitných študuje až polovica všetkých študentov. Podľa analytika nás odhadom stoja 250 miliónov, ďalšie by mali ísť na preškolenie absolventov aj z eurofondov."

Róbert Chovanculiak, analytik, INESS: "Z pohľadu daňového poplatníka to môže byť naozaj celkom hlúpe, že už raz zaplatí za štúdium humanitných odborov a na druhej strane má znova platiť povedzme nejaké desiatky alebo stovky miliónov za nejakú rekvalifikáciu."

Andrea Šprochová: "Rekvalifikácie riešia následok. Čo ale s príčinou? Pýtali sme sa na ministerstve školstva, či neplánuje regulovať počty študentov na niektorých odboroch."

Ivana Skokanová, hovorkyňa ministerstva školstva: "Túto kompetenciu nechávame priamo na vysokých školách, pretože skutočne rešpektujeme voľbu povolania."

Róbert Redhammer, rektor Slovenskej technickej univerzity: "V princípe na ktorýkoľvek odbor sa študent prihlási, tak ministerstvo dofinancuje a toto je ten moment, ktorý nám trošku vadí. Myslíme si, že to financovanie by malo reflektovať aj potreby na trhu práce."

Andrea Šprochová: "Ministerstvo školstva tvrdí, že už dnes odbory rozlišuje."

Ivana Skokanová: "Znižujeme dotácie pre tie študijné odbory, ktorých absolventi nie sú príliš uplatniteľní na trhu práce."

Milan Ftáčnik, spoluautor "Učiace sa Slovensko": "My nevieme, či absolvent, ktorý vyštudoval daný študijný odbor, či sa v tom odbore aj uplatní, koľkí sa uplatnili."

Andrea Šprochová: "Vysoké školstvo potrebuje zmeny, no na reformu sa ešte len čaká. Dovtedy budú firmy zrejme odkázané aj na preškolených absolventov. Rekvalifikačné kurzy sú zatiaľ na začiatku. Ešte nie je isté ani to, či nám na ne prispeje Európska únia. Andrea Šprochová, televízia Markíza."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards