INESS

Institute of Economic and Social Studies

skeng facebook twitter rss youtube

Môj dar:

Ďakujeme.sk
Market Finesse
Objednať Market Finesse
Cena Nadacie Orange za rok 2014banner-3banner-1banner-2

Blog

Dobehnúť a predbehnúť!

Martin Vlachynský, 21.12.2015 11:36 , zaradenie Blog
Kategórie: kapitalizmus, hdp

Kedysi koloval vtip: v 50.rokoch mal východný blok za cieľ Ameriku predbehnúť. V 60.rokoch ju mal dobehnúť. A v 70. rokoch – nestratiť z dohľadu!

 Pikantné je, že zaostávanie centrálne riadených ekonomík niekedy nedokázali uvidieť ani ekonomickí profesori v samotnej Amerike. Priveľa intelektuálnej práce niekedy spôsobí, že človek sa zabudne pozrieť von oknom.

Exemplárny prípad predstavuje napríklad Paul Samuelson. Jeden z najznámejších ekonómov 20. storočia, držiteľ Nobelovej ceny a autor najpopulárnejšej učebnice ekonómie všetkých čias. Práve v tejto knihe sa už vo vydaní z roku 1967 objavuje možnosť, že hrubý národný produkt Sovietskeho zväzu by mohol dobehnúť USA niekde medzi rokmi 1977 - 1995.(O tom, prečo HDP nemusí byť dobrý uazovateľom ekonomického rastu si môžete prečítať tu).  Každé nasledujúce vydanie posúvalo túto prognózu o niečo viac do budúcnosti, až konečne v roku 1985 z učebnice vypadla. Samuelson dostal Nobelovu cenu za ekonómiu práve v roku 1989, keď komunistický systém v Európe kolaboval.

 

Kedy Sovietsky zväz dobehne USA v hrubom národnom produkte? Ilustrácia z učebnice Ekonómia Paula Samuelsona z roku 1961. Obrázok prebratý z blogu Marginal Revolution. Túto, ako aj stovky ďalších zaujímavostí nájdete v knihe Zlé peniaze.

  pošli na vybrali.sme.sk  Delicious  digg  Linkuj  twitter