Rast eurozónu nezachráni, tvrdí analytik (Finweb)

Podľa Juraja Karpiša z INESS fiškálna centralizácia Európskej únie nie je stabilné riešenie. Ako povedal na konferencii Liberálne riešenia – odpoveď na krízu 2.0 dňa 30.1. 2012, nemáme totiž zatiaľ, žiaľ, európskeho občana. Máme Nemca, máme Francúza, máme Slováka. Zároveň si myslím, že na fiškálnu úniu politici nemajú mandát. Na to, aby sa zaviedla, bude potrebné uskutočniť referendá v jednotlivých krajinách.

Rast eurozónu nezachráni, tvrdí analytik (Finweb)

Podľa Karpiša je nepravdepodobné, že kríza v eurozóne sa skončí tak, ako sa čakalo.

Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Juraja Karpiša je už nepravdepodobné, že kríza v eurozóne sa skončí tak, ako sa pôvodne počítalo. A teda, že príde vysoký hospodársky rast a investori začnú opäť nakupovať talianske dlhopisy bez potreby intervencie Európskej centrálnej banky (ECB).

"Tento stav stále neprichádza a obávam sa, že ani nepríde v najbližšej budúcnosti," povedal Karpiš dnes v Bratislave na konferencii strany Sloboda a Solidarita (SaS) o odpovediach na dlhovú a hospodársku krízu.

Podľa neho nie je však zatiaľ pravdepodobný ani scenár, že Nemecko stratí trpezlivosť a ochotu podporovať zadlžené krajiny. "Tento scenár je podľa mňa tiež nepravdepodobný vzhľadom na to, že Nemecko cíti nejakú formu zodpovednosti za ostatnú Európu," uviedol Karpiš. Ako dodal, ani súčasná politická situácia v krajine takémuto vývoju nenasvedčuje.

Najviac pravdepodobný je podľa Karpiša vývoj, ktorý už eurozóna v súčasnosti aj čiastočne zažíva. Tým je kombinácia fiškálnej únie a aktívnej politiky ECB, ktorá už nakupuje dlhopisy problematických krajín. V tomto smere nastal zlom 21. decembra 2011, dokedy banka nakupovala dlhopisy len na sekundárnom trhu. "ECB poskytla masívny dlhodobý úver komerčným bankám, takmer 500 miliárd eur, a je to nepriama podpora nákupov dlhopisov cez komerčné banky," vysvetlil Karpiš.

Druhou časťou súčasného riešenia dlhových problémov je takzvaná fiškálna centralizácia čiže určitá forma fiškálnej únie, ktorá má zabezpečiť, že krajiny výmenou za suverenitu vo svojich verejných financiách získajú podporu zo silnejších ekonomík. Aj tu je však podľa Karpiša problém. "Nemyslím si, že je to stabilné riešenie. Nemáme totiž zatiaľ, žiaľ, európskeho občana. Máme Nemca, máme Francúza, máme Slováka," podotkol Karpiš.

Ako povedal, "hra na fiškálnu úniu" bude fungovať, len kým sa budú rozdeľovať peniaze. Hneď, ako bude potrebné prijať bolestivé rozhodnutia, táto hra sa skončí. "Zároveň si myslím, že na tú fiškálnu úniu politici nemajú mandát. Na to, aby sa zaviedla, bude potrebné uskutočniť referendá v jednotlivých krajinách," upozornil Karpiš a dodal, že aj napriek tomu, že rozpad eurozóny nie je pravdepodobný, Slovensko by malo byť pripravené i na túto možnosť.

TASR

Finweb, 30.1. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards