INESS

Institute of Economic and Social Studies

skeng facebook twitter rss youtube

Môj dar:

Ďakujeme.sk
Market Finesse
Objednať Market Finesse
Cena Nadacie Orange za rok 2014banner-3banner-1banner-2

Blog

Koľko ľudí pracuje za minimálnu mzdu?

Ján Dinga, 01.10.2014 01:00 , zaradenie Blog

Hospodárske noviny nedávno priniesli informáciu, z ktorej vyplýva, že za minimálnu mzdu na Slovensku pracuje necelých 30-tisíc ľudí. Tento údaj vyplýva z podkladových čísel ministerstva práce, ktoré sa v článku uvádzajú. Najmenej ľudí má za minimálnu mzdu pracovať v Banskobystrickom kraji, najviac v Prešovskom a Bratislavskom kraji:

Nepoznáme síce metodiku, na základe ktorej ministerstvo údaje vypracovalo, od reality však majú veľmi ďaleko. Sociálna poisťovňa vlani evidovala vyše 1,6 mil. zamestnancov platiacich odvody. 215-tisíc z nich malo vymeriavací základ pod alebo na úrovni minimálnej mzdy. Aj keby sme predpokladali, že sa v tomto pásme nachádzajú všetci zamestnanci na polovičný úväzok (podľa Štatistického úradu necelých 100-tisíc pracujúcich), z údajov vyplýva, že skutočný počet zamestnancov pracujúcich na Slovensku za minimálnu mzdu presahuje 100-tisíc:

Vo februári 2013 sa napríklad v intervale vymeriavacieho základu 330 až 350 eur fondu starobného poistenia (teda v tesnej blízkosti minimálnej mzdy, ktorú vláda pre rok 2013 stanovila na úrovni 337,70 eur v hrubom mesačne) nachádzalo takmer 104-tisíc poistencov. Môžeme preto predpokladať, že za minimálnu mzdu pracuje približne 6 % slovenských zamestnancov. Navyšovanie minimálnej mzdy tak môže mať vplyv na (ne)existenciu 100-tisíc pracovných miest a ovplyvňuje tiež možnosti uplatnenia takmer 340-tisíc nezamestnaných, z ktorých si mnohí nevedia nájsť uplatnenie na trhu práce ani za dnešnú minimálnu mzdu.

  pošli na vybrali.sme.sk  Delicious  digg  Linkuj  twitter