EDITOR'S PICK

Tlačová správa: Slovenská vláda by nemala súhlasiť so sprísňovaním limitov emisií skleníkových plynov

V Bruseli sa odohráva súťaž, kto navrhne väčšie sprísnenie limitov emisií skleníkových plynov. Najprv predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen navrhla, aby do roku 2030 poklesli emisie      o 55 % v porovnaní s rokom 1990. Následne Európsky parlament odh...
Platiť za svojich poistencov nie je „pomoc“
zdravotníctvo

Platiť za svojich poistencov nie je „pomoc“

Diskusia o záchrane Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa dostala tam, kde ju majú politici radi. Vyhrotené emócie, vyhrážky, útoky na city boli ale tentokrát podporené aj kvantami argumentov a čísel. Niektoré pravdivé, niektoré nezmyselné a niektoré je ťažké overiť, obzvlášť pre laickú verejnosť. V tomto texte sa pozrieme na tému poistencov štátu.

Efektívna poisťovňa
zdravotníctvo

Efektívna poisťovňa

Diskusia o navýšení kapitálu VšZP sa úctyhodne rozkošatila všetkými smermi. Mňa ale najviac zaujal moment, keď sa začalo hovoriť o efektívnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zdá sa totiž, že ani premiér, ani minister zdravotníctva nerozumejú (alebo nechcú rozumieť), čo je hlavnou úlohou zdravotnej poisťovne v slovenskom systéme.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Ako zapáliť iskru zvedavosti v ekonomickom vzdelávaní

Ako zapáliť iskru zvedavosti v ekonomickom vzdelávaní

V priemere sú Slováci v ekonómii slabí. Táto skutočnosť sa pravidelne objavuje v médiách. Hovoria o tom dáta z PISA testovania, výsledky z našej Ekonomickej olympiády, ale v neposlednom rade aj počet exekúcií či rýchlosť zadlžovania domácností. Zo dňa na deň sa to síce nezlepší, ale preto ešte nemusíme strkať hlavu do piesku.

Market Finesse 7/2020
Market Finesse

Market Finesse 7/2020

September je vždy výživný. Po letnej hibernácii sa k životu preberajú politici, ožívajú spoločenské debaty, vynárajú sa výzvy a niekedy aj doteraz neexistujúce problémy a tento rok, nadôvažok, jesenné karty začal zhurta miešať aj COVID19.

Po prvé, po druhé a... udelené!

Po prvé, po druhé a... udelené!

Dvaja bieli muži v pokročilom veku z amerického stredozápadu, odchovaní na Stanforde a Harvarde. Ak sa niekto bál, že politická korektnosť v podobe genderovej rovnováhy vtrhne aj do udeľovania Nobelových cien, môže si dať minimálne v ekonomickej sekcii nateraz pohov. Nielen čerství držitelia, ale aj ich výskum majú skôr nádych kravát, zasadačiek a excelovských tabuliek. Po cenách udelených za výskum globálneho otepľovania či chudoby je tohtoročná cena udelená za teóriu aukcií a vylepšenie aukčných formátov.

Vedeli ste?

Vláda prerozdeľuje zhruba 50% štátnych výdavkov, zvyšok predstavujú najmä výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky, výdavky zdravotných poisťovní a územnej samosprávy.

Naše publikácie Všetky knihy
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards