Budúce financovanie je otázne

Martin Vlachynský sa pre Zdravotnícke noviny vyjadril k dofinancovaniu VšZP. 12. 11. 2020.

„Ministerstvo sa tvári trocha tajomne. Akékoľvek ,priame‘ nasmerovanie zdrojov by znamenalo zásadný zásah do dnešného systému, kde si podmienky vyjednávajú poskytovatelia s poisťovňami. Inak povedané, zdravotnú starostlivosť pre svojich klientov nakupujú zdravotné poisťovne, nie ministerstvá. Akýkoľvek nástroj bude musieť prekonať základný finančný problém v slovenskom zdravotníctve – aby nejakému poskytovateľovi mohli pridať, musia inému ubrať,“ myslí si Martin Vlachynský, analytik INESS. Podľa neho slovenský systém by skôr potreboval viac rozviazať ruky pri vyjednávaní, nie posúvať sa na stranu mikromanažmentu poskytovateľov, „v ktorom ministerskí úradníci budú rozhodovať o tom, koľko ktorý poskytovateľ má podľa nich dostať peňazí. Obávam sa preto, že za týmito ,nástrojmi‘ sa ukrýva zase len snaha ministerstva skoncentrovať do svojich rúk viac rozhodovacej a ekonomickej moci“.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards