Čaputová zvolala okrúhly stôl, Krajniak sľubuje novú pomoc. Ako pomôcť najchudobnejším?

Denník Pravda uverejnil hodnotenie analytika Róberta Chovanculiaka k dôsledkom vysokého daňovo - odvodového zaťaženia. 

Čaputová zvolala okrúhly stôl, Krajniak sľubuje novú pomoc. Ako pomôcť najchudobnejším?

Róbert Chovanculiak, INESS: 

„Daňovo-odvodové zaťaženie práce paradoxne posledné roky najrýchlejšie rástlo pre zamestnancov s najnižšími mzdami. V roku 2015 bolo na úrovni 30 percent, dnes je o desať percent vyššie. Riešením je zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky zo sociálnych odvodov. Ak je náročné zamestnávať ľudí, podnikatelia to budú robiť v menšej miere. Konkrétne pre chudobných ľudí predstavuje najväčší problém vysoká minimálna mzda, a to predovšetkým v ekonomicky zaostávajúcich regiónoch Slovenska. Za veľký problém považujem aj vysokú mieru nezamestnanosti a nízky počet voľných pracovných miest na vysoký počet uchádzačov o zamestnanie. Politické preteky vo zvyšovaní minimálnej mzdy vytvorili na Slovensku desaťtisíce nezamestnaných ľudí, ktorí sa kvôli tomu prepadli do chudoby."

Celý článok zo dňa 21.2.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards