Daňové priznanie k DPH urobia firmám daniari. Aj to môže priniesť elektronická fakturácia

Týždenník Trend uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k možným dôsledkom zavedenia e-faktúry. 

Daňové priznanie k DPH urobia firmám daniari. Aj to môže priniesť elektronická fakturácia

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Potenciálnym prínosom e-faktúry je zvýšený  výber daní v časoch, keď problémom nie sp neustále rastúce daňové výnosy štátu, ale výdavky odtrhnuté z reťaze. Konkrétnu sumu je ťažké odhadnúť, keďže aj prínos  e-kasy nebol dodnes dostatočne vyčíslený a rozpustil sa v štatistikách pandemického obdobia. Porovnanie daňovej medzery výberu DPH so zahraničím ukazuje, že teoreticky je priestor na jej zmenšenie o pár stoviek miliónov eur. Otázne však je, či práve e-faktúra bude tým nástrojom na jej výraznejšie zníženie. Samotná daňová medzera sa v posledných rokoch postupne znižuje aj bez nej.

Negatívom bude na jednej strane byrokracia. Účtovníctvo podnikateľov sa značne skomplikuje, bude nutné účtovať priebežne a nie dávkovo, akúkoľvek opravu chybných faktúr bude treba riešiť s centrálnym systémom. Od samotného systému môžeme očakávať, že bude drahý, nepraktický a bude potrebovať neustále plátanie, presne tak, ako sme od verejných elektronických systémov zvyknutý.

Za najväčšie riziko ale považujem riziko zneužitia takéhoto systému. Budú sa v ňom nachádzať extrémne citlivé obchodné údaje všetkých podnikateľov pôsobiacich na Slovensku. Tieto údaje budú obrovským lákadlom ako pre politické zneužitie, tak pre organizovaný zločin. Vzhľadom k tomu, koľko bývalých členov vedenia Finančnej správy je dnes vo väzení alebo trestne stíhaných, je dôvod vážne sa obávať o bezpečnosť týchto dát."

.Celý článok zo dňa 7.11.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards