Podujatie sa uskutoční od večera 17. októbra (štvrtok) do obeda 20. októbra 2024 (nedeľa). Prebieha vo forme dvoch až troch blokov prednášok / diskusií / workshopov (doobedné, poobedné, večerné).
Dr. Eamonn Butler
Eamonn Butler je riaditeľom Adam Smith Institute, jedného z vedúcich svetových politických think-tankov. Má tituly z ekonómie, filozofie a psychológie a získal doktorát na University of St Andrews v roku 1978. V 70. rokoch pracoval na otázkach dôchodkov a sociálnej pomoci pre americkú Snemovňu reprezentantov a učil filozofiu na Hillsdale College v Michiganu. Je autorom niekoľkých kníh o priekopníckych ekonómoch a prispieva do vedúcich britských tlačených médií a vysielacích spoločností o aktuálnych otázkach. Taktiež publikoval články v národných magazínoch a novinách na témy ako zdravotná politika, ekonomické riadenie, zdaňovanie a verejné výdavky, doprava, dôchodky a sociálna pomoc.
Richard Ďurana
Pracuje v INESS od začiatku jeho činnosti v roku 2006. Po ukončení štúdia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave absolvoval postgraduálne štúdium na Chemickom ústave SAV, kde pracoval ako vedecký pracovník – biochemik. Venuje sa hospodárskej politike, verejným financiám, duševnému vlastníctvu. Pôsobí aj ako fellow francúzskeho IREF.
Názov prednášky: Patentmi proti pokroku
Juraj Karpiš
Je spoluzakladateľom INESS a členom od jeho vzniku. Ukončil Fakultu manažmentu UK v Bratislave so špecializáciou finančný manažment. V INESS má na starosti zdravotníctvo, monetárnu politiku a euro. V rámci dlhodobej špecializácie na fungovanie finančného systému detailne sledoval a komentoval krízové dianie, čím prispel k ekonomickému vzdelávaniu na Slovensku. Časopis .týždeň ho označil za osobnosť roka 2011. V roku 2015 vydal ekonomický bestseller „Zlé peniaze – sprievodca krízou“. Je členom Klubu ekonomických analytikov.
Názvy prednášok:
Inflácia je tu, čo teraz?
Investovanie pre mladých
Róbert Chovanculiak
Absolvent Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde absolvoval aj postgraduálne štúdium na katedre Verejnej ekonomiky. Momentálne pôsobí aj ako research fellow na vysokej škole CEVRO Institut v Prahe. Vo svojom výskume sa venuje fungovaniu verejného sektora, internetovým technológiám a školstvu. Publikoval v Journal of Institutional Economics; je autorom knihy Pokrok bez povolenia: Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet; a pravidelne píše newsletter: https://robertchovanculiak.substack.com/
Názov prednášky: Prečo ekonómovia milujú trh a ostatní sú mu neverní?
Martin Vlachynský
Po predchádzajúcej spolupráci nastúpil do INESS ako nový člen v roku 2012. Vyštudoval na Ekonomicko-správní fakulte MU v Brne, následne absolvoval master štúdium na University of Aberdeen. Zaoberá sa hospodárskou politikou, podnikateľským prostredím a konkurencieschopnosťou, najmä v zdravotníctve a energetike. Medzi jeho pravidelné projekty patrí Byrokratický index a index Zdravie za peniaze.
Názov prednášky: Slovenské zdravotníctvo a spotrebiteľská revolúcia
Richard Vilkus
Vyštudoval Ekonomiku a manažment na Paneurópskej vysokej škole, po ukončení štúdia v roku 2012, sa venoval účtovníctvu a daňovému poradenstvu. Záujem o verejné financie a rozpočet ho priviedol do INESS, kde sa venuje projektu Cena štátu.
Názov prednášky: Aká je cena štátu?
Radovan Ďurana
Je v INESS riaditeľom Výskumného centra pre verejné financie. Po ukončení Fakulty manažmentu UK v Bratislave so špecializáciou finančný manažment pracoval v komerčnej banke v zahraničí ako analytik. Oblasťou jeho expertízy sú verejné f inancie, sociálny systém a energetická politika. Už 18 rokov vedie vzdelávací projekt Cena štátu. Je autorom desiatok štúdií a publikácií, naposledy Progresívna daň skrytá v odvodoch či Sila trhu – Ako posilniť jednotný trh EÚ na ďalších 30 rokov. Pôsobí aj ako fellow bruselského EPICENTER Network.