Program a rečníci

Podujatie sa uskutoční od večera 26. októbra (štvrtok) do obeda 29. októbra 2023 (nedeľa). Prebieha vo forme dvoch až troch blokov prednášok / diskusií / workshopov (doobedné, poobedné, večerné).

Hlavní oblastí výzkumu Pavla Potužáka je teorie hospodářského cyklu, kapitálu a úroku. Dále se zabývá neoklasickou teorií hospodářského růstu a měnovou teorií. Doktorát získal na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze. Od roku 2008 vyučuje na katedře ekonomie NF VŠE kurzy teoretické ekonomie, zejména pak pokročilé a středně pokročilé makroekonomie a mikroekonomie v anglickém jazyce. Dále je spoluzakladatelem a členem správní rady Institutu ekonomického vzdělávání, který pořádá Ekonomickou olympiádu pro střední i základní školy v České republice i v zahraničí. 


Radovan Ďurana

Po ukončení Fakulty manažmentu UK v Bratislave so špecializáciou finančný manažment pracoval v komerčnej banke v zahraničí ako analytik. Oblasťou jeho záujmu sú verejné financie a sociálny systém. Už niekoľko rokov vedie vzdelávací projekt Cena štátu. Je jedným z najcitovanejších analytikov v slovenských médiách.

Názvy prednášok:

Aká je cena štátu?
Keď deti patria štátu


Juraj Karpiš

Je spoluzakladateľom INESS a členom od jeho vzniku. Ukončil Fakultu manažmentu UK v Bratislave so špecializáciou finančný manažment. V INESS má na starosti zdravotníctvo, monetárnu politiku a euro. V rámci dlhodobej špecializácie na fungovanie finančného systému detailne sledoval a komentoval krízové dianie, čím prispel k ekonomickému vzdelávaniu na Slovensku. Časopis .týždeň ho označil za osobnosť roka 2011. V roku 2015 vydal ekonomický besteller „Zlé peniaze – sprievodca krízou“.  Je členom Klubu ekonomických analytikov

Názvy prednášok:
Inflácia je tu, čo teraz?
Investovanie pre mladých


Róbert Chovanculiak

Absolvent Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde absolvoval aj postgraduálne štúdium na katedre Verejnej ekonomiky. Momentálne pôsobí aj ako research fellow na vysokej škole CEVRO Institut v Prahe. Vo svojom výskume sa venuje fungovaniu verejného sektora, internetovým technológiám a školstvu. Publikoval v Journal of Institutional Economics; je autorom knihy Pokrok bez povolenia: Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet; a pravidelne píše newsletter: https://robertchovanculiak.substack.com/

Názov prednášky: Ako rozmraziť evolúciu v školstve?


Martin Vlachynský

Po predchádzajúcej spolupráci nastúpil do INESS ako nový člen v roku 2012. Vyštudoval na Ekonomicko-správní fakulte MU v Brne, následne absolvoval master štúdium na University of Aberdeen. Zaoberá sa hospodárskou politikou, podnikateľským prostredím a konkurencieschopnosťou, najmä v zdravotníctve a energetike. Medzi jeho pravidelné projekty patrí Byrokratický index a index Zdravie za peniaze.

Názov prednášky: Slovenské zdravotníctvo a spotrebiteľská revolúcia

Monika Budzák

Vyštudovala medzinárodné ekonomické vzťahy na Ekonomickej univerzite, počas štúdia absolvovala dva zahraničné študijné pobyty na Technische Universität Dresden a Wirtschaftsuniversität Wien. Od roku 2014 pôsobí v INESS, kde sa ako analytička venuje pôdohospodárstvu, organizuje Ekonomickú olympiádu pre stredoškolákov a iné vzdelávacie podujatia, vrátane Ekonomického base campu. Zastrešuje program EBC a dohliada na hladký priebeh celého semináru.