INESS na konferencii Udržateľné budúce dôchodky

Dňa 21. novembra 2018 sa na pôde Národnej rady SR uskutočnil okrúhly stôl o udržateľnosti dôchodkového systému. Hlavnou témou boli návrh poslancov OĽANO umožniť dôchodkovo poisteným osobám dobrovoľný odchod do dôchodku po odpracovaní minimálne 40 rokov a návrh poslancov Smeru-SD na zavedenie pevnej hornej hranice dôchodkového veku na 64 rokov v Ústave SR.

INESS na konferencii Udržateľné budúce dôchodky

Diskusného okrúhleho stola sa zúčastnili odborníci na dôchodkové systémy, verejné financie, demografiu, ako aj zástupcovia viacerých zamestnávateľských a odborových združení. Pozvanie prijali aj zástupcovia parlamentných politických strán s výnimkou Smeru-SD, SNS a ĽSNS.

S úvodnou prezentáciou, v ktorej kvantifikoval dopady oboch návrhov na verejné financie, vystúpil predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. Ďalšími vystupujúcimi boli Peter Goliaš, riaditeľ inštitútu INEKO, Boris Vaňo, Výskumné demografické centrum, Infostat, Zoroslav Smolinský, šéf Moderných odborov Volkswagen, Ján Oravec, prezident Združenia podnikateľov Slovenska, Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov, Jozef Turčány, podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska, Jozefína Žáková  generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní, Vladimír Mlynek, podpredseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

INESS zastupoval analytik Martin Vlachynský. Video z podujatia je dostupné na facebookovej stránke OĽANO.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards