Kotlebove sľuby by nás vyšli draho (Noviny Žiarskej kotliny)

Noviny Žiarskej kotliny publikovali 18.7.2017 článok o  deficite vznikajúcom v prípade realizácie ekonomického programu strany Kotleba - ĽSNS, ktorý analyzoval INESS

Kotlebove sľuby by nás vyšli draho (Noviny Žiarskej kotliny)

Analýza označila sľuby ĽSNS za nereálne.

B. BYSTRICA. Voliči spravidla nemajú čas ani motiváciu listovať rozpočty verejných financií. Nemajú tak ucelenú predstavu o tom, koľko zdrojov ide na ktoré položky verejného rozpočtu a koľko sa vyberie na rôznych daniach a odvodoch. Na túto skutočnosť upozornil Inštitút ekonomických asociálnych štúdií INESS aj v súvislosti so sľubmi Ľudovej strany Naše Slovensko.

Sľubom vyčítajú populizmus

Tie označila ekonomická analýza ako populistické, nerealizovateľné a príliš drahé. Autorom analýzy je absolvent Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, v súčasnosti pracovník inštitútu Róbert Chovanculiak. "Kotlebova strana vo svojom programe sľubuje zvyšovať populárne, ale zároveň aj veľmi drahé výdavky na dôchodky, politiku nezamestnanosti, dotácie do poľnohospodárstva, výdavky na obranu a podobne. Naopak, šetriť sľubuje z celkového pohľadu len v zanedbateľných výdavkoch, ako je napríklad zníženie poslancov zo 150 na 100, zrušenie financovania politických strán z verejných zdrojov či zrušenie poplatku do Severoatlantickej aliancie," tvrdí ekonóm s tým, že okrem toho sľubuje strana znížiť dane na 15 percent.

Išlo by o výrazný deficit, zatriasol by štátom

"Keby sa strane podarilo realizovať tento program v roku 2017, bol by výsledkom deficit verejných financií vo výške 6,3 miliardy eur. Pritom samotná strana vo svojom programe uvádza, že jej cieľom je vyrovnaný rozpočet.

Len pre porovnanie, 6,3 miliardy eur je suma, ktorá dnes putuje na financovanie základného a stredného školstva plus na celé zdravotníctvo. Inštitút zároveň tvrdí, že s takýmto vysokým deficitom by sme viac ako dvojnásobne prekročili maastrichtskú hranicu odporúčaného trojpercentného deficitu. Podľa inštitútu Kotlebova strana navyše plánuje opustiť Európsku úniu a Alianciu, s čím by boli spojené nutné investičné výdavky na obranu vo výške 7 miliárd eur. Avizujú tiež zoštátňovať strategické podniky, čo by vyžadovalo ďalšie investície vo výške asi 4 miliardy eur.

"Teda okrem výrazného nárastu prevádzkových nákladov štátu by zároveň narástli aj investičné výdavky vo výške 11 miliárd eur, na ktoré by si štát musel požičať," uzatvára ekonomická analýza.

ETA
Noviny Žiarskej kotliny, 18.7.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards