Na čo ich máme? (Plus 7 dní)

Plus 7 dní uverejnil 10.8.2017 článok zaoberajúci sa efektivitou Útvaru hodnoty za peniaze, kde sú citované výroky Radovana Ďuranu označujúce návrhy útvaru za opatrné

Na čo ich máme? (Plus 7 dní)

Útvar hodnoty za peniaze kritizuje ministerstvá. Ficovi, ktorý ho odobril, sa to však nepáči

Viac muziky za menej peňazí. Takýmto sloganom sa prezentuje útvar na Facebooku. Robia audity rôznych projektov, hľadajú miesta, kde by mohol štát usporiť, mapujú stav výdavkov. Ich úlohou je povedať, ako by sa dali naše ťažko odvedené dane v štátnej kase využiť lepšie a spravodlivejšie. Výsledkom ich odporúčaní nemusí byť nutne úspora, môže to byť jednoducho lepšie prerozdelenie výdavkov. Ich silne analytický a ekonomický pohľad však neteší každého. Nahneval už ministra práce Jána Richtera (Smer) aj dopravy Arpáda Erséka (Most-Híd). Sám premiér Robert Fico dokonca vyhlásil, že jeho nezaujíma názor nejakého úradníka. Na čo vlastne tento útvar máme, keď ho politici neakceptujú?

Dvanásť analytikov: Útvar ministerstva financií, za ktorého zrodom stál tragicky zosnulý ekonóm Martin Filko, vznikol pred vyše rokom. Medzičasom stihol spraviť už šesť veľkých auditov. Zahryzol sa napríklad do analýzy trhu práce a sociálnej politiky, výdavkov na životné prostredie, vzdelávania či niektorých projektov v rámci rezortu dopravy. ,,Aktuálne priamo na Útvare hodnoty za peniaze pôsobí 12 analytikov. Spolupracujeme s externými odborníkmi vrátane medzinárodných organizácií aj s analytikmi v iných rezortoch, v závislosti od aktuálnej témy," reagoval na naše otázky tlačový odbor.

Aký rozpočet ministerstvo financií na fungovanie vládnych analytikov vyhradilo, nám však nepovedal. Neprezradil ani to, či minister Kažimír plánuje tím rozširovať.

,,Naším cieľom je, aby v štátnej správe pracovali najlepší odborníci, ktorých prínos výrazne prevýši ich náklady. Navrhnuté opatrenia sú rádovo v stovkách miliónov eur a majú potenciál priniesť viditeľné zlepšenie služieb občanom," vysvetľuje ministerstvo financií prínos svojich elitných ľudí.

S pompou: Idea nového útvaru bola pred svojím vznikom vynášaná do nebies. Hrdo sa k nemu hlásil nielen minister financií Peter Kažimír, ale aj Robert Fico. ,,Dochádza k významnému upratovaniu vnútri rezortu zdravotníctva v duchu filozofie hodnota za peniaze," vyjadril sa na začiatku jeho pôsobenia premiér. Krásne znejúce motto v názve útvaru - hodnota za peniaze - sa dokonca ocitlo v koaličnej zmluve.

Politika však vyhrala a po roku je všetko inak. Vládnym ekonómom sa asi oplatí vŕtať vo výdavkoch jednotlivých ministerstiev len dovtedy, kým nenútia politikov zmeniť názor. Najmä po tom, čo unikli interné informácie o posudzovaní výstavby rýchlostnej cesty R2 od Zvolena do Košíc. Podľa útvaru by sa oplatilo debatovať o tom, či sa dá regiónu pomôcť efektívnejšie. Riešiť chceli napríklad aj výstavbu cesty v polovičnom profile, teda len s jedným pruhom každým smerom. Premiéra však ,,vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka".

Iba úradníci: Pobúrilo to najskôr ministra dopravy Erséka, potom jeho straníckeho šéfa Bélu Bugára a následne aj Fica. ,,Ak to niekto spochybňuje, tak, samozrejme, potom spochybňuje koaličnú zmluvu. Práve preto som inicioval stretnutie na úrovni koaličnej rady, lebo si nemyslím, že takým spôsobom sa dá odkazovať cez médiá," vyhlásil Bugár ešte predtým, než koaličnú zmluvu jednostranne vypovedala SNS. Vtedy to znelo hrozivo a možno preto reagoval Fico relatívne drsne. ,,Mňa vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka," zahlásil, akoby sám nebol úradníkom a akoby predtým vláda útvar neoslavovala. ,,Úlohou analytikov je pripravovať analýzy a odporúčania pre ministra financií a vládu, aby sa mohli čo najlepšie rozhodnúť. Rozhodnutie je vždy na politikoch," reagoval diplomaticky útvar na tento útok. Jeho šéf nechcel Ficove slová viac komentovať. Rezortný šéf Peter Kažimír analytikov obhajuje, kde sa dá.

Rozčúlený Richter: Ešte pred Ficom stihol útvar svojou analýzou vytočiť ministra práce Jána Richtera. Navrhli totiž úspory v oblasti sociálnej politiky za 160 miliónov eur. ,,S tým absolútne nesúhlasíme, s nami to nekonzultovali," reagoval Richter na tlačovej besede. Vraj ako minister práce nikdy nebude súhlasiť s tým, aby ekonómovia a technokrati rozhodovali o tom, aká sociálna a rodinná politika sa bude robiť. ,,O tom musia hovoriť, analyzovať a pripravovať to odborníci z tohto rezortu, prípadne z ministerstva spravodlivosti, pretože rezort spravodlivosti je gestorom napríklad zákona o rodine," rozhorčil sa.

Väčšina opatrení, ktoré útvar navrhol, by znížila výdavky na rodinnú politiku, ktorá na Slovensku dosahuje miliardu eur a podľa útvaru nie je zameraná na adresnú podporu nízkopríjmových domácností. Ušetrené peniaze by sa podľa analytikov mohli použiť na opatrenia zlepšujúce zamestnanosť alebo znižujúce chudobu. Priestor na úspory našli najmä pri prídavku na dieťa a daňový bonus. Medzi navrhovanými opatreniami bolo napríklad obmedzenie prídavku na dieťa a daňového bonusu v domácnostiach s vysokými príjmami.

Príliš opatrní?: ,,Dovtedy sa tejto činnosti venoval najmä tretí sektor, napríklad my v INESS sme publikovali analýzu nezmyselných výdavkov úsekov železníc, kde je lacnejšie ľudí prepravovať taxíkmi," vysvetľuje Radovan Ďurana vo svojom blogu. Návrhy útvaru však označuje za príliš opatrné. ,,Tento opatrný prístup nesie so sebou riziko, že výstupy sa budú vnímať ako tie najprísnejšie, že politicky nastavia horný interval škrtov či úspor. Že sa nebudeme baviť o tom, prečo vlastne poskytujeme dávky rodinám s príjmom nad priemernou mzdou, ale o tom, či návrh útvaru vo výške 1 650 eur ešte netreba zjemniť, lebo by mohol zasiahnuť napríklad deti poslancov parlamentu," myslí si Ďurana. Podľa neho je problém najmä to, že Útvar hodnoty za peniaze musí spolupracovať s hodnoteným rezortom. Rezorty sa, pochopiteľne, boja škrtov ako čert kríža a útvar sa politickému tlaku nevyhne," vysvetľuje Ďurana.

JULIÁNA BIELIKOVÁ

VERONIKA COSCULLUELA

----

Šéf Hodnôt za peniaze: Pozitívna je aj diskusia

Štefan Kišš bol blízkym kolegom zakladateľa myšlienky ,,hodnoty za peniaze" Martina Fiľka. Po jeho tragickej smrti prebral nad útvarom vedenie. Vyštudoval medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave a medzinárodnú ekonómiu na Erazmovej univerzite v Rotterdame. Na ministerstve financií pracuje od roku 2005.

* Dotklo sa vás vyhlásenie premiéra o tom, že ho názor nejakého úradníka nezaujíma?

Našou úlohou ako analytikov je pripravovať analýzy a odporúčania pre ministra financií a pre vládu, aby sa mohli čo najlepšie rozhodnúť. Rozhodnutie je vždy na politikoch zvolených vo voľbách.

* Je ťažké motivovať váš tím po takom vyhlásení? Má vaša práca vôbec zmysel?

Samozrejme, že to má zmysel. To, že sa môžeme rozprávať. Už len to, že sa na aktivity a plány rezortov pozeráme, prináša nejaké pozitíva.

* Na čo z vašej doterajšej práce na projekte ste najviac hrdý?

Projekt sa stal súčasťou fungovania v štátnej správe. Priniesol opatrenia rádovo v stovkách miliónov eur. Opatrenia majú potenciál priniesť viditeľné zlepšenie služieb občanom. Diskutuje sa o tom, či máme na stole dobrý projekt, nielen či je v súlade so zákonom. Takým príkladom je pripravovaná výstavba Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

* Ktoré z vašich návrhov majú podľa vás šancu pretaviť sa do reality?

Tie, na ktoré bude politická vôľa.

* S ktorými ministerstvami sa vám najlepšie spolupracuje?

S takými, kde existuje funkčný analytický tím, minister o ňom vie, nechá ho pracovať a je otvorený diskusii.

* Cítite vy ako šéf útvaru podporu ministra Kažimíra?

Bez ministrovej podpory by projekt nemohol existovať.

* Na čo sa plánuje váš tím pozrieť najbližšie?

Naďalej sa budeme zaoberať investíciami, veľká časť z nich ide na dopravu. Pozrieme sa tiež na ostatné sektory, keďže úlohou z programového vyhlásenia vlády je posúdiť väčšinu verejných výdavkov.

* Hovoríte, že budete pracovať ďalej na doprave. Nie je to trochu zbytočné, keďže tam tá vôľa nie je? Práve pre diaľnicu do Košíc ste si vyslúžili kritiku od ministra Erséka, predsedu Mosta Bugára aj od premiéra.

Je to veľký rezort, naše odhodlanie tu bude stále. Nikdy nejde o odpoveď na otázku áno - nie. Vždy je to niečo medzitým. Niečo sa podarí, niekedy sa veci ukážu až po diskusii. (vc)
 

JULIÁNA BIELIKOVÁ,VERONIKA COSCULLUELA
Plus 7 dní, 10.8.2017
INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards