Regulácia škodí zákazníkom, tvrdia dodávatelia elektriny (Finweb)

Martin Vlachynský sa 13.8.2017 vyjadril pre Finweb k stavu regulácií v oblasti dodávateľov elektrickej energie na Slovensku

Regulácia škodí zákazníkom, tvrdia dodávatelia elektriny (Finweb)

Podľa zodpovedného úradu sú vytvorené optimálne trhové podmienky, ale nevyužívajú sa.

Na Slovensku je 21 aktívnych dodávateľov elektriny pre domácnosti, takmer celý trh však ovládajú traja z nich. Bežní ľudia majú iba malú vôľu na zmenu. Niektoré zo spoločností už oznámili svoj odchod z trhu domácností práve pre jeho prílišnú skostnatenosť, a to vrátane gigantu, akým je ČEZ. Kým v roku 2013 dodávateľa zmenilo okolo 95-tisíc odberateľov, v minulom roku to bolo okolo 47-tisíc.

Viac hráčov, nižšie ceny

Alternatívni dodávatelia, ktorí sa snažia prilákať zákazníkov z troch tradičných spoločností, vidia za situáciou úradníkmi nastavené mantinely. Tým, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví určuje maximálnu cenu, zostáva iba malý priestor na odlíšenie sa od konkurencie. "Suma je udržiavaná umelo na samej hranici nákladov alebo dokonca i pod ňou," vysvetľuje Jiří Koudela, riaditeľ predaja spoločnosti Slovakia Energy, ktorá je na Slovensku najväčším alternatívnym dodávateľom.

Pritom upozorňuje na to, že ak by regulácia nebola nastavená tak, ako je, spotrebitelia by mohli oveľa viac ovplyvňovať svoju faktúru za elektrinu. "Mohli by riadiť svoju spotrebu podľa ceny. Tá sa môže v jednotlivých hodinách počas dňa výrazne líšiť, niekedy za ňu dokonca môže platiť aj dodávateľ zákazníkov." Toto by mohli využiť hlavne odberatelia, ktorí majú inteligentné merače, tie sú totiž aktuálne nevyužiteľné, aj keď ich inštalácia je jednou z priorít Európskej únie v oblasti energetiky. Aj Martin Vlachynský, ekonomický analytik z Inštitútu pre ekonomické a sociálne otázky, je presvedčený o tom, že väčšia diverzita by trhu len pomohla. "Najmä v oblasti produktových inovácií, a tie by poviedli k nižším cenám," myslí si.

Regulačný úrad však situáciu považuje za priaznivú. "Na Slovensku majú dodávatelia už dnes vytvorené optimálne trhové prostredie, ktoré však nie vždy dostatočne v boji o zákazníka využívajú," tvrdí hovorca Radoslav Igaz. Zníženie počtu odberateľov, ktorí za minulý rok zmenili dodávateľa, vysvetľuje úrad viacerými dôvodmi. Jedným z nich je aj to, že tí, čo chceli, to už urobili v predchádzajúcich rokoch, alebo že zmluvy sú podpísané s viazanosťou na niekoľko rokov. Fakt je však ten, že ešte stále si trh s domácnosťami z veľkej časti delia Západoslovenská, Stredoslovenská a Východoslovenská energetika. Dokopy ovládajú 84 percent odberateľov tohto typu.

Zraniteľný odberateľ

Úrad sa pri regulácii odvoláva na ochranu takzvaného zraniteľného odberateľa. Toho Európska únia definuje ako osobu, ktorej životné funkcie závisia od odberu elektriny alebo je ťažko zdravotne postihnutý a bude elektrinu využívať na vykurovanie. Na Slovensku však úrad do tejto kategórie zahrnul všetky domácnosti a malé podniky. To je podľa Martiny Babelovej zo spoločnosti Magna Energia v rozpore s európskou legislatívou. Tak sa stalo, že kým všetky domácnosti a podniky s odberom do 30 megawatthodín ročne sú zraniteľní odberatelia, detský domov, ktorý má vyššiu spotrebu, ním už napríklad nie je.

Bežní odberatelia majú nakoniec iba malú motiváciu zaoberať sa zmenou dodávateľa. Tí sa ich snažia zaujať aj inými vecami ako cenou. "Často platí, že v menšej spoločnosti sa skôr dovoláte nápravy, prípadne rýchlejšie zistíte, čo ste potrebovali," vysvetľuje Andrej Lednár, konateľ spoločnosti Prvá energetická, ktorá sa venuje poradenstvu v oblasti úspor energií. Zároveň však poukazuje aj na to, že sa stretávajú so zavádzaním zo strany pracovníkov distribučných spoločností či dominantných dodávateľov. Výsledkom je, že podnikanie v tejto oblasti sa stáva čoraz menej zaujímavým. Michal Hudec, predseda Združenia dodávateľov energií, to ilustruje na konkrétnom príklade. "Nie je žiadnym tajomstvom, že český ČEZ rozhodol o exite svojej slovenskej dcéry z regulovaného segmentu domácností."

Kristína Votrubová
Finweb, 13.8.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards