Kryptopeniaze zo vzduchu (HN)

Hospodárske noviny uverejnili 14.8.2017 komentár Martina Vlachynského k rozdvojeniu kryptomeny Bitcoin

Kryptopeniaze zo vzduchu (HN)

Cena za jeden bitcoin sa dostala na hranicu 3 500 dolárov. Tí, čo si trhali vlasy, že nenakúpili pri dvesto dolároch, si dnes trhajú vlasy, že nenakúpili pri dvetisíc dolároch. Ale okrem rastu cien na kryptotrhu, ktorý vykazuje známky davovej psychózy, sa odohrala aj iná udalosť. Bitcoin sa 1. augusta rozdvojil. Vzhľadom na stúpajúcu výpočtovú náročnosť a kvôli tomu sa predlžujúcim transakčným časom sa v komunite rozbehla diskusia o zmenách vo fungovaní bitcoinu. Vznikli dva hlavné názorové prúdy, ktoré viedli k takzvanému hard fork. Technické detaily si ľahko dohľadáte. Pre laického vlastníka bitcoinu je podstatné, že zrazu sa stal vlastníkom dvoch mien "klasického" bitcoinu a bitcoinu cash. Finančne veľmi príjemná situácia – kým kurz bitcoinu sa prakticky nepohol, nový bitcoin cash sa okamžite začal obchodovať v stovkách dolárov. Vlastník jedného bitcoinu si tak v priebehu sekundy prilepšil, keďže v peňaženke či na burzovom účte mal zrazu novú a veľmi hodnotnú kryptomenu. Kde sa vzala táto hodnota "zo vzduchu"? Rozdvojenie bitcoinu však v skutočnosti nebolo nič, čo by sa na kryptotrhu nestalo už niekoľko stokrát. Išlo len o technicky inak uskutočnenú verziu ICO Initial Coin Offering, teda "úvodnú ponuku mincí", ak sa mám pokúsiť o preklad. Podobnosť s akciovým termínom Initial Public Offering nie je náhodná. Tak ako majiteľ firmy ponúka jej akcie prvotným investorom s prísľubom budúcich výhod, rovnako nové kryptomeny prichádzajú na trh a bojujú o záujem kapitálu. Ich hodnota tak nie je zo vzduchu, ale z očakávaní investorov a spotrebiteľov. Motivácie môžu byť takpovediac úžitkové. Napríklad v prípade bitcoinu cash sú to hladšie transakcie, v prípade iných kryptomien väčšia anonymita či ľahšia integrácia do rôznych systémov. Nemusí sa to obmedzovať na funkciu peňazí. Cez blockchain možno distribuovať vlastnícke práva k rôznorodým projektom. Cez ICO sa financoval napríklad nový internetový prehliadač Brave. V prvej polovici roka 2017 sa investície cez ICO v sume 1,25 miliardy dolárov stali hlavnou finančnou silou pre start upy v ich ranej fáze existencie. Motivácie sú však aj špekulačné, teda očakávanie, že neskôr nájdem niekoho, kto bude za danú kryptomenu ochotný zaplatiť viac ako ja. Tým sa ich hodnota nelíši od hodnoty akcií, domov, a čohokoľvek iného, čo oceňuje trh. Len v prípade kryptomien bude špekulačná zložka ceny asi podstatne vyššia ako v prípade topánok.

Rozdvojenie bitcoinu však v skutočnosti nebolo nič, čo by sa na kryptotrhu nestalo už niekoľko stokrát.

HN, 14.8.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards