Vláda chce zvyšovať dôchodky o infláciu, zrýchli vratky DPH (Rádio Express)

Martin Vlachynský sa 14.8.2017 vyjadril pre Rádio Express k návrhu zákona urýchľujúceho vratky DPH

Vláda chce zvyšovať dôchodky o infláciu, zrýchli vratky DPH  (Rádio Express)

Mariana Tökölyová, moderátorka: "Vláda chce zvyšovať dôchodky o infláciu. Zrýchli vratky DPH, ktoré majú pomôcť podnikateľom. O týchto zmenách práve rokuje tripartita a téme sa venuje Pali Vrbičan."

Pavel Vrbičan, redaktor: "Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny navrhuje, aby sa dôchodky od budúceho roka zvyšovali o tzv. dôchodcovskú infláciu. Znamená to, že si každý rok dôchodcovia polepšia o 2 percentá. Ak ale ceny budú stúpať rýchlejšie, tak sa dôchodky zvýšia práve podľa výšky inflácie. Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti upozorňuje, že takýto výpočet môže predstavovať pre štátnu kasu riziko. Ak totiž inflácia bude kolísať, môže to mať nepredvídateľné efekty."

Michal Páleník, Inštitút zamestnanosti: "Z pohľadu človeka by malo byť jedno, že či tá inflácia je 2 percentá každý rok, alebo deväť rokov jedno percento a desiaty rok 11 pecent, ale pri takomto výpočte dôchodku na to štát dosť zaplatí."

Pavel Vrbičan: "Tento rok si penzisti prilepšili, keď im štát zvýšil dôchodok o pevnú sumu 8 eur a 20 centov."

Mariana Tökölyová: "Tripartita však rokuje aj o návrhu z ministerstva financií. Podnikateľom má pomôcť rýchle vrátenie časti nadmerného odpočtu dane. Pali, čo to v praxi znamená?"

Pavel Vrbičan: "Daňový úrad tak bude po novom na základe kontrolného výkazu vracať časť nadmerného odpočtu už pred začatím samotnej daňovej kontroly, pričom kontrola má byť zameraná už len na sporné faktúry. Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský to považuje za pozitívny krok. Toto opatrenie tak vníma ako zjemnenie doterajšieho ostrejšieho prístupu."

Martin Vlachynský, analytik inštitútu INESS: "Podnikatelia sa budú môcť k tým de facto svojim peniazom z vratiek dostať oveľa rýchlejšie ako doteraz, budú teraz s nimi môcť rozbehnúť ďalšie obchody, nakúpiť ďalší tovar a podobne."

Pavel Vrbičan: "Vlachynský dodal, že i keď je u nás pre prísnejšiu kontrolu oveľa ťažšie urobiť podvod s vratkami ako pred niekoľkými rokmi, to riziko tu samozrejme stále je, a to najmä v súvislosti s osobným napojeným podnikateľov na daniarov či kontrolórov, čomu je len náročné predchádzať."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards