Vláda investorov ochotne dotuje. Oplatí sa jej to (Finweb)

FInweb publikoval 15.8.2017 článok zaoberajúci sa históriou investičných stimulov na Slovensku s komentárom Martina Vlachynského

Vláda investorov ochotne dotuje. Oplatí sa jej to (Finweb)

Štát za posledných 15 rokov poskytol firmám 1,65 miliardy eur v podobe dotácií. Tie sa rýchlo vracajú na daniach.

Investorov ťahá na náš trh množstvo faktorov. Ekonomická stabilita, dobrá bezpečnostná situácia a nemalou motiváciou pre nich zostáva aj pomocná ruka, ktorú štát dokáže podať. Zatiaľ čo v rokoch 2002 a 2003 udelila vláda len po jednom stimule, už o rok neskôr ich bolo 17. Počas posledných 15 rokov sa na Slovensku celkovo udelilo 176 investičných stimulov pre 148 podnikateľských subjektov, v celkovej hodnote 1,65 miliardy eur. "Tie mali vytvoriť viac ako 54 tisíc pracovných miest. Priemerný náklad na jedno prisľúbené pracovné miesto predstavoval ako 30 tisíc eur," konštatuje analytik spoločnosti INESS Martin Vlachynský.

Najviac berú aj odvádzajú

Najdotovanejším odvetvím je automobilový priemysel. Práve v okolí výrobcov vozidiel sa koncentruje najväčšie množstvo firiem, ktoré od štátu čerpali pomoc. Prvé dve priečky spoločností s najväčšími finančnými injekciami obsadila Kia a Peugeot-Citroën. Dokopy dostali, odkedy pôsobia na našom trhu, 399 miliónov eur a od roku 2002 si ukrojili štvrtinu z celkových dotácií, ktoré vláda udelila. Trnavská PCA a žilinská Kia spolu po príchode na náš trh vytvorili viac ako 5 000 pracovných miest.

Rekordmanom v kategórii najvyššia jednorazová investícia sa zrejme už čoskoro stane automobilka Jaguar Land Rover. Tá totiž dostala maximálnu výšku pomoci, ktorá môže byť na takýto projekt udelená, a to 125 miliónov eur. Práve túto dotáciu však vyšetruje Európska komisia. Obáva sa totiž škodlivého súťaženia medzi členskými štátmi. Vo finálnom rozhodovaní sme sa o investíciu bili hlavne s Poľskom. Rezort hospodárstva na svoju obranu tvrdí, že bez uvedenej pomoci by sa táto investícia realizovala za hranicami Únie, konkrétne v Mexiku.

Investície sa vracajú na daniach

Práve automobilky sú často kritizované kvôli vysokej podpore od štátu. Tie sa však bránia a tvrdia, že sú najväčšími platcami dane. "Počas pôsobenia našej spoločnosti na Slovensku sme na odvodoch a daniach odviedli do štátneho rozpočtu už viac ako 916 miliónov eur," uviedol pred tromi mesiacmi pre HN hovorca spoločnosti Kia Jozef Bačé. Podobne je na tom aj Volkswagen, ktorý od príchodu na náš trh preinvestoval viac ako štyri miliardy eur.

Ročná výška stimulov sa v priemere rovná podľa INESS-u dvom až štyrom percentám z korporátnej dane, ktorú spoločnosti pôsobiace na našom území odvádzajú. Inými slovami, omnoho viac financií do štátnej kasy pritečie, ako sa vynaloží na rozbeh niektorých firiem.

Najviac dotujeme Kóreu, po nej Nemecko

Za posledných 15 rokov si na svoje konto pripísali najviac firmy z Kórejskej republiky. Tie celkovo prečerpali viac ako 460 miliónov eur, čo tvorí takmer 29 percent zo všetkých dotácií. Okrem Kie poberali dotácie aj Samsung, Samsung Electronics a niekoľko ďalších hráčov.

Na druhom mieste sa umiestnili firmy z Nemecka, ktoré vyčerpali viac ako 220 miliónov eur a na tretej priečke figurujú francúzske firmy, ktoré si ukrojili viac, takmer 11 percent dotácií. Tie presiahli 173 miliónov eur.

Slovenské firmy sa s 5,2-percentným podielom na dotáciách umiestnili až na šiestej priečke. Celkovo vyčerpali vyše 82 miliónov eur. Medzi najvýznamnejších odberateľov patrí papierenský podnik Mondi SCP, o ktorom sa od jeho poslednej dotácie, ktorú mu vo výške 48 miliónov eur udelila predchádzajúca vláda posledný deň svojho úradovania často hovorí, Matador či spoločnosť Railway Casted Components.

Ako prebieha schvaľovanie dotácií

Firmy žiadajúce o dotáciu do dvoch miliónov eur podľa Juraja Chovanca zo spoločnosti Capital Markets musia na získanie stimulu podať žiadosť na ministerstvo školstva vedy a výskumu, kde prebiehajú dve úrovne hodnotenia. Investície nad dva milióny eur musí schváliť vláda Slovenskej republiky. Úľavu na dani pre firmy zas posudzuje a schvaľuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky.

Róbert Turza
FInweb, 15.8.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards