Fica vydieral autami (Nový Čas)

Martin Vlachynský 18.8.2017 vysvetľoval následky Brexitu na rozpočet Európskej Únie a Slovenska pre Nový Čas

Fica vydieral autami (Nový Čas)

Hlavný vyjednávač Británie pre brexit Davis

Autor - mač * Foto: tasr

BRATISLAVA - Unikli utajené informácie! Ešte pred niekoľkými mesiacmi navštívil Slovensko minister Británie pre brexit David Davis (68). Na stretnutí s premiérom Robertom Ficom (52) sa prihlásil k tomu, že Európska únia je dobrý projekt a z brexitu by mali odísť obe strany bez ujmy. V zákulisí stretnutia však podľa britského denníka Independent došlo k zvláštnemu dialógu, kde Davis adresoval nášmu premiérovi veľmi pikantné slová.

O zvláštnom stretnutí s Ficom prehovoril bývalý šéf úradu pre brexit James Chapman, ktorý si doteraz dával pozor, aby priamo nekritizoval svojho predchádzajúceho ministra. Tentoraz sa však už neudržal na uzde a prezradil aj detaily, ktoré sa týkajú Slovenska. Opísal totiž zahanbujúce výbuchy britského ministra. ,,Niekto by sa mal spýtať Davida Davisa na to, keď povedal zhrozenému slovenskému premiérovi: ,Ak si myslíte, že budeme platiť, aby ste nám vy mohli predávať vaše autá, tak na to zabudnite,'" cituje Chapmana denník Independent. Narážal tak zrejme na automobilku Jaguar Land Rover. Po stretnutí v Bratislave v marci sa pritom obaja politickí predstavitelia predbiehali s vyhláseniami o tom, že medzi EÚ a Britániou musia zachovať dobré vzťahy. ,,Želáme si, aby výsledok nášho vystúpenia bol prospešný pre obe strany," povedal Davis. Pridal sa aj Fico, ktorý vyhlásil, že nechce, aby sa zo Slovákov v Británii stali občania druhej kategórie. O vyhrážkach Davisa nepadlo ani slovo. Nový Čas sa pýtal Úradu vlády, ako to teda bolo a či môžu Chapmanove slová potvrdiť, ale do uzávierky sa nevyjadrili. Podľa výsledkov štúdií pritom patrí Slovensko medzi tie krajiny, na ktoré bude mať brexit najväčší vplyv z hľadiska fondov, do ktorých Británia prispieva. Ekonomický analytik Martin Vlachynský z INESS tvrdí, že keď Británia prestane prispievať, budú sa musieť stať dve veci: ,,Poklesnúť výdavky európskeho rozpočtu a narásť platby do rozpočtu. V akom presnom mixe je teraz ešte nejasné. Zároveň treba rátať s tým, že z EÚ odíde nadpriemerne bohatá krajina, čím sa zníži priemerné bohatstvo v EÚ a Slovensko sa posunie bližšie k priemeru, čo môže do budúcna mierne ovplyvniť našu pozíciu ako čistých príjemcov zdrojov z EÚ," dodal.

----

Zabudnite, že budeme platiť za vaše autá.

David Davis

FOTO:

Dvojica po stretnutí na jar o žiadnych sporoch nehovorila.

mač
Nový Čas, 18.8.2017 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards