10 rokov od vypuknutia krízy. Ako sme sa z nej poučili? (Aktuality.sk)

Juraj Karpiš sa 18.8.2017 vyjadril pre portál Aktuality.sk k momentu, ktorý sa považuje za oficiálny začiatok poslednej ekonomickej krízy

10 rokov od vypuknutia krízy. Ako sme sa z nej poučili?  (Aktuality.sk)

Politici naďalej odkladajú nepopulárne opatrenia a zadlžujú obyvateľstvo. Ďalšia kríza by mohla byť zničujúca.

"Slovenska sa kríza nedotkne," týmito slovami začiatkom roka 2008 ubezpečoval ľudí premiér Robert Fico s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom.

Naša krajina si síce ešte užívala svižný, vyše päťpercentný ekonomický rast a historicky najnižšiu nezamestnanosť, ale problém už bol dávno na svete.

Európska ekonomika sa začala zadrhávať oveľa skôr. Posledná ekonomický kríza sa často spája s krachom amerických bánk Bear Stearns a Lehman Brothers, no známky možnej recesie sa objavili už v roku 2007.

Prvý problém vo Francúzsku

Presne pred desiatimi rokmi dostal finančný trh tvrdú ranu. V auguste 2007 francúzska banka BNP Paribas šokovala investorov, keď zmrazila tri investičné fondy. Išlo o fondy zamerané na nákup cenných papierov, ktoré boli kryté americkými hypotékami.

Tento krok jedného z najväčších európskych bankových domov všetkých vystrašil, takže krátkodobé úrokové sadzby na medzibankovom trhu vyleteli nahor. V praxi to znamenalo, že banky si zrazu prestali dôverovať a požičiavať peniaze navzájom.

Vzniknutá situácia znepokojila vtedajšieho guvernéra Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Claudea Tricheta, ktorý práve dovolenkoval.

"ECB zareagovala vytlačením peňazí, ktoré pustila do obehu v podobe lacných úverov európskym komerčným bankám v objeme takmer 95 miliárd eur a týmto výstrelom oznámila oficiálny začiatok krízy," povedal analytik inštitútu INESS Juraj Karpiš.

Potom nasledovali známe problémy na trhu s nehnuteľnosťami v USA aj so štátnymi dlhmi niektorých južanských štátov EÚ.

Sme už za vodou?

Desať rokov po vypuknutí krízy sa ekonómovia nevedia zhodnúť, či sme z najhoršieho vonku.

"V súčasnosti je už ekonomický vývoj v EÚ priaznivý. Darí sa aj naším obchodným partnerom, aj eurozóne," uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Väčšina krajín Únie šliapla na plyn a v druhom kvartáli zrýchlila rast hrubého domáceho produktu. Platí to aj o najväčších štátoch, teda Nemecku a Francúzsku.

S pozitívnym hodnotením čiastočne súhlasí aj analytik spoločnosti Trim Broker Martin Moravčík. Podľa neho sa z krízy poučili predovšetkým domácnosti. Ľudia od vypuknutia recesie znížili svoje nadmerné zadlženie.

"Otázkou udržateľnosti preto nie sú ani tak domácnosti, ale vládne dlhy a schopnosť štátov ich splácať," priblížil Moravčík.

Pomoc centrálnej banky

Politici stále nedokázali dať do poriadku verejné financie a svojich občanov naďalej zadlžujú. Vládne dlhy krajín EÚ dosiahli vlani 83,5 percenta z HDP. To je len o necelé tri percentuálne body menej ako v čase vrcholu pred troma rokmi.

A to im ešte pomohli nulové úroky ECB aj agresívny nákup vládnych dlhopisov. Centrálna banka v súčasnosti vlastní viac ako štvrtinu dlhov niektorých štátov.

Pomocnú ruku ECB väčšina krajín nevyužila na zásadnejšie reformy. Skeptickejší ekonómovia preto predpokladajú, že nasledujúce kríza bude mať oveľa zničujúcejšie dôsledky na jednotlivé ekonomiky EÚ.

Martin Odkladal
Aktuality.sk, 18.8.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards