Kažimír už prepočítava trináste platy (HN)

Hospodárske noviny uverejnili 23.8.2017 článok venovaný aktuálnej podobe návrhu SNS na zavedenie 13. a 14. platu s vyjadrením Róberta Chovanculiaka

Kažimír už prepočítava trináste platy (HN)

MZDY

Šéf parlamentu a SNS Andrej Danko mení svoj plán, vyplácanie špeciálnych odmien má byť dobrovoľné.

Matej Vanoch

Bratislava – Keď prišiel Andrej Danko v marci tohto roka s témou 13. platov, pôsobil jeho návrh utopicky. Po necelom polroku však začína predstava národniarov naberať reálne kontúry. "Je tu koncept 13. platov. Sme pripravení prísť za stôl a rokovať," vyhlásil na včerajšej tlačovej konferencii predseda vlády Robert Fico. Podľa ministra financií Petra Kažimíra už dokonca jeho rezort prepočítava konkrétne návrhy, zodpovedá za to štátna tajomníčka a nominantka SNS Dana Meager.

Bude to dobrovoľné

Andrej Danko prišiel prvýkrát s predstavou 13. platu v marci tohto roka. Povinný mal byť v prípade, že má zamestnanec odpracovaný aspoň jeden rok. V júni sa k tomu pridal aj 14. plat, pričom oba mali byť oslobodené od daní a odvodov. Návrh SNS sa medzičasom ocitol na bilbordoch a stal sa pre stranu prioritou, nestretol sa však s pochopením zamestnávateľov. Tí ho kritizovali ako populistický a požadovali, aby o ňom prebehla odborná diskusia. Najnovšie však podnikatelia podľa SNS špeciálne platy podporujú. "Slovenská národná strana víta, že podnikateľská obec zareagovala na systémovú zmenu vyplácania odmien pozitívne. Jednoznačne vieme už dnes povedať, že ide o výraznú zmenu v prospech aj zamestnávateľa," píše sa v tlačovom vyhlásení strany. Podľa aktuálneho návrhu má byť totiž 13. a 14. plat dobrovoľný a oslobodený od daní a odvodov. To by malo zamestnávateľov motivovať na ich vyplácanie. "Nebojím sa toho, že seriózny zamestnávateľ odmenu vyplatí. Pre neho je to funkčný nástroj na udržanie si zamestnanca, a navyše zamestnanec tak dostane vyšší čistý príjem," hovorí predseda národniarov Danko. Aby sa zabránilo špekuláciám, plánuje sa tiež pre odmeny zaviesť strop vo výške jednomesačnej hrubej mzdy.

Opatrní zamestnávatelia

Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták potvrdil rokovanie s národniarmi, vyslovene o podpore ich návrhu však nehovorí. "My sme k tomu nejaké zásadné stanovisko nezaujali, ale ani sme to neodmietli. Obávame sa, že tam bude nejaké ale, a preto si chceme počkať na konkrétne paragrafové znenie," vysvetlil. S návrhom o dobrovoľnom poskytnutí 13. a 14. platov prišiel podľa viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislava Machunku samotný Danko. "V prípade, že to tak naozaj bude, tak s tým nemáme problém," hovorí. Ak by návrh prešiel v avizovanej podobe, podobal by sa na systém, ktorý funguje v Rakúsku. Tam majú dobrovoľný 13. a 14. plat zavedený už od sedemdesiatych rokov a ide v podstate o iné pomenovanie vianočných a polročných odmien. Štát firmy motivuje na ich vyplácanie daňovými úľavami. Analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak upozorňuje na to, že takýto nástroj bude predstavovať výzvu predovšetkým pre verejný sektor. "Tam niektoré tarifné platy ešte stále nedosahujú ani úroveň minimálnej mzdy a je otázne, koľko zdrojov sa nájde na vyplácanie odmien," uviedol Chovanculiak.

Nižšie dane zrejme neprejdú

Vyšší zárobok chce dopriať zamestnancom nielen SNS prostredníctvom dvoch platov navyše, ale aj Most-Híd, ktorý navrhuje zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane na 4 650 eur. To by znamenalo nárast čistej mzdy pre takmer všetkých zamestnancov o 160 eur. Zníženie zaťaženia práce odporúčajú aj ekonómovia, tento krok by však pre štát znamenal výpadok príjmov vo výške 300 miliónov eur. Podľa Petra Kažimíra navyše momentálne neexistuje pri tejto téme konsenzus, problémom je predovšetkým nesúhlas Združenia miest a obcí Slovenska. Dane, ktoré platia fyzické osoby, totiž automaticky idú obciam a samosprávam, ktoré by tak v prípade nižších daní prišli o časť svojho rozpočtu.

Matej Vanoch
HN, 23.8.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards