Mladí Prešovčania opúšťajú rodisko, chýbajú im šance

Lenka Haníková píše o pozitívnych i negatívnych postojoch mladých voči mestu Prešov.

Mladí Prešovčania opúšťajú rodisko, chýbajú im šance

Metropola Šariša nie je podľa mladej generácie zlým mestom.

PREŠOV. Karolína odišla z rodného Prešova do zahraničia približne pred dvoma rokmi po absolvovaní gymnázia. Druhý rok študuje v Brne na Masarykovej univerzite.

"Odchádzame hlavne za prácou a školami, no v prvom rade je to podľa mňa za zážitkami," myslí si dvadsaťjeden ročná Prešovčanka.

Na samotnej Masarykovej univerzite študuje pritom viac ako 5,5-tisíca Slovákov z jej celkového počtu 34-tisíc študentov. Ide teda o univerzitu, o ktorú je medzi slovenskými študentmi najväčší záujem.

"Záujem zo strany slovenských študentov neustále rastie. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi na Masarykovej univerzite študovalo dve tisícky študentov, v súčasnosti je ich podiel približne 16 percent z celkového počtu študentov," vysvetlila hovorkyňa univerzity Tereza Fojtová.

Jedni si vedia predstaviť, iní zase nie

Nie všetkých však láka zahraničie. Dvadsaťdvaročný Prešovčan Adam absolvoval Gymnázium na Konštantínovej ulici a po skončení učiteľského odboru na Prešovskej univerzite by si vedel predstaviť na tomto gymnáziu aj učiť.

Život v rodnom meste by pre neho nebol cudzím ani v budúcnosti aj kvôli tomu, že by sa tam venoval veciam, ktoré robí celý život, hlavne hudbe.

"Zároveň mám k Prešovu silný vzťah. Narodil som sa tu a vyrastal. Mesto má podľa mňa veľmi pokojnú príjemnú atmosféru, ktorú mám rád," opisuje.

Karolína si však myslí niečo iné a život v rodnom meste si už v budúcnosti nevie predstaviť. "Neplánujem žiť opäť v Prešove, aj keď počujem z mnohých strán o návrate do rodných miest v staršom veku, keď si už človek zažije všetko, čo chcel a vráti sa do svojho rodiska s dobrým pocitom. To ale nie je môj prípad."

Vyššie finančné ohodnotenie

Prešov podľa mladých nie je zlým mestom, no zahraničie im ponúka väčšiu možnosť spoznať iných ľudí, správanie, názory a spôsoby života.

"Vo svete je milión ľudí, od ktorých sa môžeme veľa učiť a sami sa ďalej rozvíjať," uvažuje Karolína.

Dodáva, že na zahraničí ju láka aj vyššie peňažné ohodnotenie za prácu či brigádu. Adam má na odchod Prešovčanov podobný názor. Domnieva sa, že nielen mladých lákajú lepšie školy či práca s lepším platom.

V Prešove sa podľa Karolíny ľudia sťažujú, že sa tam nič nedeje. Práve preto by uvítala miesto, napríklad galériu, kde by sa ponúkali priestory na prezentovanie tvorby mladých ľudí.

"V Prešove chýba centrum, kde by sa stretávali, mali možnosť sa spoznávať a vymieňať svoje poznatky, názory či radosť z tvorby."

Čakanie na prebudenie...

Téma o tom, prečo neodísť zo Slovenska rezonovala aj na jednej z diskusií v prešovskom klube Wave.

Radovan Ďuran z Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz – Iness povedal, že Slovensku chýba rozumná a vzdelaná vláda, ktorá by veciam verejným, ktoré spravuje, rozumie.

To je podľa neho i dôvod, prečo mladí ľudia budú stále odchádzať do zahraničia. Slovensko označil za krajinu s veľkou perspektívou.

sme.sk uverejnili tento článok 5.9.2017 tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards