Kto zarobí na trinástom plate

Zuzana Kollárová pre etrend.sk píše o negatívach zavadenia trinásteho platu.

Kto zarobí na trinástom plate

Diskusia o trinástych platoch je podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovana Ďuranu postavená nešťastne. "Politici sa hrajú na bohov, ktorí majú moc zamestnancom dávať peniaze. Prezentujú 13. a 14. plat ako dar ich voličom. Je to pritom hlboký omyl. Politici sú tí, ktorí daňovo-odvodovým zaťažením a nekonečnými reguláciami práce vyplácaniu vyššej hotovosti bránia," mieni.

R. Ďuranovi chýba zdôvodnenie, prečo je 13. plat najlepšou alternatívou, ako zamestnancom zvýšiť čistý príjem. Alternatív je podľa neho viacero: zníženie sadzby zdravotných odvodov výmenou za realistické financovanie odvodov poistencov štátu, zreálnenie sadzieb za jednotlivé odvody do Sociálnej poisťovne a adekvátne financovanie výpadku prvého piliera zo štátneho rozpočtu.

Ďalšou možnosťou je zvýšenie nezdaniteľnej sumy, ktoré Smer a ZMOS zamietli. "To by, na rozdiel od 13. platu, pomohlo všetkým zamestnancom, nielen tým, ktorí pracujú v dostatočne ziskových firmách," myslí si R. Ďurana. Pripúšťa však, že v situácii, keď sa vláda odmieta vzdať raketového rastu príjmov z odvodov, je "dobrovoľná" alternatíva 13. a 14. platu tým menej zlým riešením.

Analytik INESS súhlasí, že pre zamestnávateľov, ktorí dnes odmeny vyplácajú, bude novinka znamenať úsporu. Hoci za cenu dodatočnej byrokracie, ako je kalkulovanie priemernej mzdy. A tiež bude obmedzovať zamestnávateľa, ktorého bude umelo tlačiť do konkrétnej výšky odmeny, a nie takej, ktorú mu umožňuje zisk a mzdová štruktúra.

Negatívom je podľa R. Ďuranu tiež vplyv na štátny rozpočet, keďže verejná správa sa zrejme "dobrovoľne" 13. a 14. platu nevzdá: "Jeden plat predstavuje dodatočných 350 miliónov eur vo výdavkoch. Budú sa kvôli tomu zvyšovať iné dane? Alebo sa zastaví znižovanie sadzby dane z príjmov firiem?"?
 

celý článok nájdete na etrend.sk 11.9.2017 link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards