Mzdy na Slovensku rastú podľa štatistík veľmi rýchlo. Dočkáme sa niekedy bájneho "rakúskeho platu"?

Podľa najnovších údajov štatistického úradu dosiahla priemerná mesačná mzda v druhom štvrťroku úroveň 944 eur. Oproti minulému roku to znamená nárast o 4,8%, čo je o 0,7% viac ako narástla celá ekonomika v bežných cenách.

Mzdy na Slovensku rastú podľa štatistík veľmi rýchlo. Dočkáme sa niekedy bájneho

Mzdy teda rastú rýchlejšie ako produktivita práce, a to už štvrtý rok po sebe. Je to najmä vďaka nízkej nezamestnanosti. Čím viac zamestnávateľov sa totiž v trhovej ekonomike "bije" o zamestnancov, tým vyššie mzdy musia ponúkať, aby si ich získali a udržali. Mzdy západných krajín asi tak skoro nedosiahneme, keďže aj tie rastú zároveň so Slovenskými. No mohlo by to byť aj horšie.

"Z pohľadu Slovenska je dnes podstatné to, že mzdová úroveň ak nie rastie, tak minimálne oproti Západu neklesá. Platí však, že slovenskú platovú úroveň nedosahuje 85 percent sveta. Miliardy zamestnancov vo väčšine krajín túžia mať platy aspoň také ako na Slovensku," tvrdí vo svojom blogu analytik INESS Radovan Ďurana.

Táto minca má ale aj druhú stranu. Ak sa tento stav udrží dlhodobo, môže to mať za následok ohrozenie investícií v krajine. Ak by totiž mzdy narástli na takú úroveň, že továrňam sa tu už viac neoplatí vyrábať, mohli by odísť do lacnejších krajín, resp. nové investície by Slovensko ani nezvažovali. Toto je ale prirodzenou súčasťou prechodu ekonomiky zameranej na priemyselnú výrobu k väčšiemu zameraniu na služby.

"V tom čase bude mať totiž aj kaderníčka vyššiu mzdu, ľudia budú nakupovať služby, ktoré si dnes nemôžu dovoliť, napríklad kosenie trávy, a zamestnanci budú mať viac schopností a skúseností, budú zaujímaví pre konzultačné firmy, vývojové firmy atď. Zjednodušene povedané, budú sa môcť zamestnať v službách za vyššie platy ako dnes," tvrdí vo svojom blogu analytik INESS Radovan Ďurana.

Zatiaľ od nás automobilky stále neutekajú. Produktivita práce sa dá zvýšiť zlepšením zručností pracovníkov, ktorí sú na Slovensku už teraz veľmi kvalitní, či modernizáciou technológií, akú so sebou prináša napríklad nová továreň Jaguar Land Rover pri Nitre alebo nová moderná továreň slovenského Matadoru.

Uvidíme teda, čo prinesie budúcnosť, no z dlhodobého hľadiska je dobré, že smerujeme ku stavu, kedy celá krajina nezávisí iba od jedného priemyselného odvetvia.

startitup.sk, 13.9.2017, link

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards