Prešovu schvália obchvat po kúskoch

Titulná strana Hospodárskych novín rieši aj tematiku výstavby diaľníc.

Prešovu schvália obchvat po kúskoch

Bratislava – Do roku 2019 chce ministerstvo dopravy vysúťažiť ešte deväť úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Z európskych peňazí však bude financovaný už iba jeden – pri Košiciach. Eurofondy totiž dochádzajú. Napríklad v susednom Prešove už bude na vyhlásenie tendra na dostavbu severného obchvatu okrem súhlasu ministra dopravy Árpáda Érseka potrebný aj podpis strážcu štátnej kasy Petra Kažimíra. "O krytie požiadam ministerstvo financií, lebo bez neho nemôžem vypísať súťaž," hovorí Érsek. Spoločne by mali nájsť potrebné peniaze, v prípade prvej etapy je to 192 miliónov, na druhú etapu ešte náklady špecifikované nie sú. Ak sa vláde nepodarí nájsť iné riešenie, bude musieť ministerstvo hľadať zdroje v štátnom rozpočte aj pri ďalších úsekoch. "Teraz ešte nepotrebujeme také veľké množstvo finančných prostriedkov, iné to však bude o dva – tri roky," dodal. Podľa analyt ika inšt itútu INESS Radovana Ďuranu je však zbytočné robiť okolo chýbajúcich financií na diaľnice paniku. "Keď si pozrieme uplynulý nárast daňových príjmov, tak tých zdrojov v štátnom rozpočte je určite dosť. Problém je v ich neefektívnom využívaní," dodal. (MVA) 192 MILIÓNOV EUR bude stáť výstavba prvej etapy severného obchvatu tretieho najväčšieho mesta na Slovensku.

Hospodárske noviny, 20.9.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards